از نظر حفاظتی، مخازن نه تنها باید نمای بیرونی آن ها (لاینینگ مخازن) در برابر عوامل مخرب محافظت شود، بلکه جداره داخلی آن ها نیز نیازمند به محافظت است. برای دستیابی به این مهم، لاینینگ مخازن باید به گونه‌ای فرموله شود که از نظر شیمیایی، مقاوم در برابر شرایط دمایی متنوع و قابلیت استفاده بر روی لایه‌های آسیب دیده قبلی را دارا و از نظر زیست محیطی بهداشتی باشند.
از ویژگی های یک لاینینگ مخزن مناسب ایجاد مانع نفوذ ناپذیر، چسبندگی کامل به بستر و پرکنندگی تمام شکاف ها و آب بندی کردن آن هاست وهمچنین مقرون به صرفه ترین محافظت در برابر خوردگی را نیز فراهم آورد.
پس اگر مخازن از شروع بهره برداری با پوشش مناسب محافظت شوند از مشکلات گران قیمت بعدی جلوگیری خواهد نمود. همچنین تعمیر مخازن و پوشش مجدد مخزن بسیار بصرفه تر از از نو ساختن آن است. درواقع تنها 10٪ از هزینه تعویض مخزن را شامل می شود. پس چه برای یک پروژه جدید به لاینینگ مخزن نیاز داشته باشید، چه نیاز به پوشش مجدد پوششی داشته باشید که دیگر عملکرد مطلوبی ندارد، این مطلب می تواند برای شما بسیار مفید باشد. در این مقاله مزایای بسیاری از پوشش های صنعتی مخازن، لاینینگ مخازن و نحوه انتخاب مناسب برای پروژه خود را بیان خواهیم کرد.

 

سوالاتی که هنگام لاینینگ مخازن مطرح می شود ؟

برای الزامات یک آستر خارجی مخزن، سازگاری با بستر و همچنین محافظت مناسب از آن در محیط پیرامون، نیازمند پاسخ به این دو سوال است؛

1- سطح خارجی مخزن از چه چیزی ساخته شده است؟

بتن، فولاد (نرم، گالوانیزه و غیره) و فایبرگلاس همگی به لاینیگ مخازن مخصوصاً برای زیرلایه نیاز دارند.

2- مخزن ممکن است در معرض چه خطرات زیست محیطی قرار گیرد؟

نوسانات دما، خوردگی، پاشش نمک و غیره

لاینینگ مخازن هم با بستر و هم با محل ذخیره سازی مطابقت داشته باشند. آن ها مانعی ایجاد می کنند که از بستر داخلی در برابر خوردگی، مواد شیمیایی و گرما محافظت می کنند و محتویات را در برابر آلودگی مسون می دارند. تفاوت بین پوشش مخزن و آستر مخزن در این است که در جایی که پوشش مخزن به زیرلایه چسبانده می شود، آستر مخزن در داخل مخزن ایستاده است. پس به منظور تعیین پوشش مناسب مخازن برای پروژه خود، باید بتوانید به این 5 نیز سوال پاسخ دهید:

3- مخزن کدام ماده را ذخیره می کند؟

مواد شیمیایی، مواد غذایی، آب و غیره، هر مخزن نیازهای متفاوتی دارد.

پوشش مخازن آب – مخازن آب آشامیدنی و سایر انواع آب (ضایعات، خام و غیره) بیشترین مصرف مخازن را تشکیل می دهند. برای آب آشامیدنی مهم است که پوشش داخلی، آب را آلوده نکند، همانطور که مهم است که لاینیگ، مخازن را از خوردگی محافظت کند. برای مخازن فاضلاب، پوشش باید بسیار مقاوم در برابر مواد شیمیایی باشد و همچنین از نفوذ آلودگی از داخل مخزن به محیط، به ویژه در جاهایی که مخازن در زیر زمین هستند، جلوگیری کند.
لاینیگ مخازن بار و حملی برای ذخیره سازی با هر کار جدید تغییر می کند. به همین دلیل، پوشش انتخابی باید از مخزن شما در برابر محموله های مضر یا خورنده محافظت کند و در عین حال هزینه های تعمیر و نگهداری نیز را کاهش داده و عمر طولانی را تضمین کند. لاینیگ مخازن باید زمان چرخش بین محموله ها را کاهش دهد و امکان تعویض سریع و حذف آلودگی بین محموله ها را فراهم کند. برای مخازن بار مهم است که مقاومت شیمیایی داشته باشند، بنابراین محموله های رایجی مانند نفت به آن آسیب نخواهند رساند.

4- برای چه مدت نگهداری می شود؟

پوشش ها را می توان فرموله کرد و برای محافظت طولانی تری در برابر قرار گرفتن در معرض مداوم عوامل مخرب استفاده کرد.

5- دمای ذخیره سازی چقدر بالا (یا پایین) خواهد بود؟

هم محیط زیست و هم محموله باید در نظر گرفته شوند.

6- حداکثر زمان توقف مجاز در طول اجرای لاینینگ مخازن چقدر است؟

پوشش های مختلف زمان کاربرد و پخت متفاوتی دارند. پس زمانی که صرف پیاده سازی سیستم لاینینگ مخازن می شود، حائز اهمیت است.

7- مقررات محلی در مورد پوشش مخزن برای نوع مخزن شما چیست؟

آستر باید با استانداردهای موجود مطابقت داشته باشد.
برای تضمین کیفیت و کاربرد تخصصی، به شما توصیه می کنیم که آستر و لاینینگ مخازن خود را توسط متخصصان آموزش دیده و با تجربه انجام دهید. خطر شکست پوشش به دلیل اجرای ضعیف یا اشتباه یک قمار بسیار پرهزینه است. متخصصان ما در شرکت مقاوم سازی تکنوپل آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند.

 

انواع لاینینگ مخازن چیست؟

انواع مختلفی از مواد برای لاینینگ مخازن موجود است که هر کدام خواص و مزایای منحصر به فرد خود را دارند. برخی از رایج ترین انواع مواد پوشش مخزن عبارتند از:

FRP لاینینگ
رابر لاینینگ
رزین لاینینگ
سرامیک لاینینگ
گلس فلیک لاینینگ
لاینینگ با ملات ضد اسید

 

نکاتی مهمی که بر کیفیت لاینینگ مخازن تاثیر می گذارند چه مواردی هستند؟

چندین عامل مهم وجود دارد که می تواند بر کیفیت پوشش مخزن تأثیر بگذارد. برخی از مهم ترین نکات عبارتند از:

انتخاب مواد لاینینگ

انتخاب مواد پوشش برای اثربخشی لاینینگ مخزن بسیار مهم است. مواد باید بر اساس نیازهای خاص کاربرد، از جمله نوع مخزن، شرایط عملیاتی و انواع موادی که باید در مخزن ذخیره شوند، انتخاب شود.

آماده سازی سطح

آماده سازی سطح مناسب برای اطمینان از چسبندگی و اثربخشی لاینینگ مخازن ضروری است. سطح باید طبق توصیه سازنده تمیز و آماده شود و هرگونه پوشش یا خوردگی موجود قبل از اعمال آستر حذف شود.

روش نصب

روش نصب به کار رفته برای آستر مخزن می تواند تاثیر بسزایی در کارایی آن داشته باشد. روش اجرا باید متناسب با نوع مواد پوششی مورد استفاده باشد و باید توسط متخصصان مجربی که دانش و تخصص لازم برای اطمینان از نصب صحیح را دارند، انجام شود.

کنترل کیفیت

اقدامات کنترل کیفیت باید در سراسر فرآیندهای ساخت و نصب وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که مواد آستر با مشخصات مورد نیاز مطابقت دارد و نصب به درستی انجام می شود.

شرایط عملیاتی

شرایط عملکرد مخزن نیز می تواند بر کیفیت آستر تأثیر بگذارد. عواملی مانند دما، فشار و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی می‌توانند بر عملکرد لاینینگ تأثیر بگذارند، بنابراین انتخاب ماده پوششی که بتواند در شرایط خاص کاربرد مقاومت کند، مهم است.

تعمیر و نگهداری

نگهداری مناسب برای اطمینان از اثربخشی طولانی مدت لاینینگ مخازن ضروری است. بازرسی های منظم، تمیز کردن، تعمیرات، آزمایش و نظارت همگی از فعالیت های مهم نگهداری هستند که می توانند به افزایش طول عمر پوشش و جلوگیری از آسیب یا خرابی در عملیات صنعتی کمک کنند.

با توجه به این نکات مهم می توان از کیفیت و کارایی پوشش مخازن اطمینان حاصل کرد و محافظت طولانی مدت در برابر خوردگی، حمله شیمیایی و سایر اشکال آسیب دیدگی را فراهم کرد.بنابراین اجرای لاینینگ مخازن امری تخصصی و با دقت است که باید توسط تیمی مجرب انجام بگیرد، شرکت مقاوم سازی تکنوپل با تجربه کاری در ین زمینه آماده کمک و مشاوره به شماست.

ارتباط با تکنوپل