آیا شما تا به امروز با لاینینگ برخورد کرده اید؟ در واقع لاینینگ یک پوشش مقاوم شیمیایی خاص به حساب می آید که ویژگی های مثبت زیادی را در خود جای داده است. این محصول از ساختار پلیمری استفاده کرده و می تواند برای جلوگیری از خوردگی سطوح بتنی و فلزی مورد استفاده قرار گیرد. این محصول در اکثر پروژه های ساختمان سازی کاربرد داشته و شما با خیال راحت می توانید آن را مورد استفاده قرار دهید. به خاطر داشته باشید که این پوشش بر پایه رزین های خاص تولید می شود. این رزین ها در دمای عادی با استفاده از واکنش های شیمیایی طراحی شده اند. امروز ما قصد داریم تا در مورد لاینینگ چیست با شما صحبت کنیم. همچنین یک سری اطلاعات خاص در مورد انواع و کاربرد های این محصول برای شما آماده کرده ایم. پس با ما همراه باشید.

لاینینگ چیست؟

بیایید تا کارمان را با پاسخ به یک سوال مهم شروع کنیم: لاینینگ چیست؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که لاینینگ یک پوشش رزینی از نوع ترموست به حساب می آید. این محصول که بر پایه رزین های پلیمری طراحی شده است، کاربرد های زیادی را در خود جای داده است. به خاطر داشته باشید که مدل ها و ساختار های مختلف این محصول ساختار مقاومی داشته و می توانند برای جلوگیری از خوردگی سطوح بتنی و فلزی مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از این ماده به شما کمک می کند تا طول عمر سازه های مختلف را تا حد قابل توجهی افزایش دهید. همین مسئله هم باعث شده تا استفاده از مدل های مختلف این ماده در پروژه های ساختمان سازی به مسئله ای مهم تبدیل شود.

لاینینگ مخازن-تکنوپل

مزایای اجرای لاینینگ کدام است؟

اجرای لاینینگ یک سری مزایای خاص را در خود جای داده است. اولین مزیت به کار گیری این محصول مربوط به مقاومت آن است. همانطور که گفته شد، این ماده در برابر آسیب های مختلف مقاومت زیادی را از خود به نمایش می گذارد. در نتیجه، شما می توانید آن را برای افزایش استحکام مورد استفاده قرار دهید. دیگر مزیت لاینینگ مربوط به آلودگی های محیط زیستی است. برخی از مواد به کار رفته در زمینه ساخت و ساز می توانند برای محیط زیست آلودگی های خاصی را به همراه داشته باشند. همین مسئله هم باعث شده تا به کار گیری این ماده برای جلوگیری از تخریب محیط زیست به مسئله ای مهم تبدیل شود. شما می توانید این محصول را برای افزایش طول عمر سازه های مختلف به کار گیرید.

انواع لاینینگ کدام است؟

لاینینگ می تواند در دسته بندی ها و مدل بندی های متنوعی در اختیار مشتریان قرار گیرد. داشتن دسته بندی های متنوع به این محصول اجازه داده است تا به راحتی در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. شرکت های تولید کننده بر اساس مواد اولیه و کیفیت ساخت این محصول، آن را در دسته بندی ها و زیر شاخه های مختلفی تقسیم نموده اند. شما می توانید بر اساس نیاز های پروژه خودتان نسبت به خرید و استفاده از یک محصول خاص اقدام نمایید. لازم به ذکر است که دسته بندی های اصلی این محصول می توانند روند اجرای پروژه را تحت تاثیر خود قرار دهند. پس انتخاب بهترین انواع این ماده پلیمری یک مسئله مهم به حساب می آید. انواع مرسوم لاینینگ عبارتند از:

 • FRP لاینینگ
 • ملات ضد اسید
 • رابر لاینینگ
 • رزین لاینینگ
 • سرامیک لاینینگ
 • ورق ژئوممبران

اجرای لاینینگ مخازن-تکنوپل

FRP لاینینگ چیست؟

اولین دسته بندی لاینینگ مربوط به FRP است. این ماده که با نام هایی همچون رزین های وینیل استر شناخته می شوند، مقاومت به شدت بالایی داشته و می توانند در برابر فشار یا خمیدگی آسیب پذیری خوبی داشته باشند. این محصولات برای محیط های خورنده مورد استفاده قرار گرفته و می توانند واکنش کمی با اسید های حلال و خورنده دهند. به خاطر داشته باشید که این محصول قیمت نسبتا بالایی دارد. در نتیجه، اگر شما هم به دنبال استفاده از این محصول در موقعیت های مختلف هستید لزوما باید خدمات بهترین تیم های ایرانی فعال را مورد استفاده قرار دهید. با به کار گیری بهترین تیم های ایرانی، شما می توانید بازدهی خوبی را نیز دریافت نمایید.

ملات ضد اسید چیست؟

ملات ضد اسید را می توان به عنوان دیگر دسته بندی محبوب انواع لاینینگ در نظر گرفت. همانطور که از نام این ماده پیداست، در برابر اسید و مواد قلیایی مقاوم بوده و شما با خیال راحت می توانید آن را مورد استفاده قرار دهید. به خاطر داشته باشید که این ملات می تواند در موقعیت های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. سیستم های فاضلابی، حوضچه های اسید شویی، انواع مخازن مربوط به ذخیره اسید و غیره از جمله موقعیت هایی هستند که می توانند از این ماده استفاده نمایند. داشتن قابلیت ضد اسید باعث شده تا این ماده مقاومت محیط را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. پس اگر شما هم به دنبال یک ماده پلیمری با کیفیت هستید می توانید ملات ضد اسید را به کار گیرید.

رابر لاینینگ چیست؟

رابر لاینینگ یا پوشش های پلاستیکی یکی از اصلی ترین دسته بندی های لاینینگ به حساب می آیند که ویژگی های مثبت زیادی را نیز در خود جای داده اند. این مواد می توانند برای لاستیک های صنعتی و مواد پلیمری مورد استفاده قرار گیرند. البته که شرکت های تولید کننده آنها را با استفاده از مواد اولیه متنوعی تولید کرده اند. به کار گیری فرمولاسیون ویژه همراه با مقاومت زیاد باعث شده تا این محصول هم برای بهبود پوشش بیرونی و داخلی محفظه های خاصی همچون مخازن و لوله ها و غیره مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که شما هم به دنبال یک پوشش با کیفیت هستید، این ماده گزینه خوبی برایتان به حساب می آید.

رزین لاینینگ چیست؟

رزین لاینینگ را می توان به عنوان سومین دسته بندی محبوب این محصول در نظر گرفت که ویژگی های مثبت زیادی را در خود جای داده است. این پوشش می تواند قدرت بالایی داشته باشد. این ماده یک پوشش محافظ به حساب آمده و هم در پروژه های خانگی و هم در پروژه های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که خطوط دریچه ها، مخازن و لوله ها با استفاده از این محصول خیلی راحت مقاوم می شوند. این مقاومت به راحتی تحت تاثیر قرار نگرفته و آسیبی هم نمی بیند. پس، در صورتی که شما هم به دنبال یک رزین مقاوم برای افزایش مقاوم سطوح و دریچه ها هستید، این ماده می تواند انتخاب خوبی به حساب بیاید.

سرامیک لاینینگ چیست؟

بر خلاف دیگر مدل های لاینینگ که با استفاده از یک سری پوشش های خاص تولید شده اند، مدل سرامیکی این محصول با استفاده از سرامیک های ویژه طراحی شده است. از جمله رایج ترین مواد اولیه ای که در طراحی این ماده مورد استفاده قرار می گیرند می توان به سرامیک آلومینا، سرامیک زیرکونیا و غیره اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که این محصول هم در برابر اسید مقاومت مطلوبی از خود به نمایش گذاشته و شما با خیال راحت می توانید آن را برای مقاوم کردن محیط مورد استفاده قرار دهید. در برخی از مواقع، شرکت های تولید کننده از چسب های غیر آلی هم برای طراحی و ساخت این محصول استفاده می کنند. داشتن این ویژگی های مثبت به این ماده اجازه داده است تا در پروژه های متنوعی مورد استفاده قرار گیرد.

سرامیک لاینینگ-تکنوپل

ورق ژئوممبران چیست؟

آخرین دسته بندی انواع لاینینگ مربوط به ورق ژئوممبران می باشد. به خاطر داشته باشید که این محصول یک فرمول ویژه داشته و همین مسئله هم باعث شده تا استفاده از آن فقط در شرایط خاص امکان پذیر باشد. این محصول با استفاده از مواد شیمیایی ساخت هشده و ساختار ژئوسنتتیکی را در خود جای داده است. این ساختار با کیفیت و جالب می تواند به صورت مستقیم کیفیت نهایی پروژه و قدرت عملکردی آن را تحت تاثیر خود قرار دهد. پس در صورتی که شما هم به دنبال یک پوشش با کیفیت هستید، می توانید با خیال راحت این محصول قوی را مورد استفاده قرار دهید.

کاربرد لاینینگ چیست؟

البته که مدل ها و ساختار های مختلف لاینینگ می توانند در دسته بندی ها و مدل بندی های متنوعی در بازار به فروش برسند. هر کدام از این دسته بندی ها یک سری ویژگی های خاص داشته و به نحوی خاص هم مورد استفاده قرار می گیرند. به خاطر داشته باشید که این محصولات می تواند در پروژه های ساختمان سازی، طراحی سازه های بتنی یا ایجاد کارگاه های صنعتی مورد استفاده قرار گیرند. پس کاربرد های این محصولات معمولا مربوط به فعالیت های مختلف مهندسی بوده و روند های خاصی همچون ساختمان سازی را تحت تاثیر خود قرار می دهند. در صورتی که شما هم به دنبال استفاده از این پلیمر هستید، در ابتدا باید کاربرد های آن را بررسی کنید.

کاربرد لاینینگ: لاینینگ کانال

لاینینگ کانال را می توان به عنوان اولین کاربرد مهم این محصول در نظر گرفت. زمانی که افراد از این محصول در کانال های آبی برای افزایش مقاومت در برابر جریان شدید آب استفاده کنند، پلیمر مخصوص کانال طراحی شده است. جالب است بدانید که این ماده می تواند بر روی قسمت های کناری کانال اعمال شود و همین مسئله هم کیفیت نهایی کار را تحت تاثیر خود قرار می دهد. شما می توانید مصالح خاصی همچون سیمان، آجر، تخته سنگ یا پلاستیک های مختلف را به این ماده آغشته نمایید. در نتیجه، استفاده از آن در موقعیت های مختلف یک مسئله مهم و کلیدی به حساب می آید.

کاربرد لاینینگ: لاینینگ مخازن بتنی و فولادی

مقاوم کردن مخازن بتنی و فولادی را می توان به عنوان دومین کاربرد لاینینگ در نظر گرفت. مخازن بتنی می توانند تحت تاثیر مواد ذخیره شده در آنها قرار گیرند. هر کدام از این مواد به نحوی خاص طول عمر این ماده را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. در صورتی که شما هم به دنبال دریافت بیشترین بازدهی ممکن هستید، حتما باید بهترین و قوی ترین مدل های این پلیمر را مورد استفاده قرار دهید. به خاطر داشته باشید که این کاربرد لاینینگ می تواند پوشش مخازن را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار دهد. اعمال این پلیمر بر روی پوشش خارجی مخازن بتنی و فولادی می تواند سرعت ذخیره سازی و طول عمر ذخیره سازی را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار دهد.

کاربرد لاینینگ: لاینینگ مخازن فولادی

البته که شما می توانید مدل ها و ساختار های مختلف لاینینگ را بر روی مخازن فولادی هم مورد استفاده قرار دهید. فولاد به تنهایی یک ماده به شدت قوی و با کیفیت به حساب می آید که می تواند در برابر آسیب های محیطی مختلف مقاومت زیادی را از خود به نمایش بگذارد. به خاطر داشته باشید که مدل ها و ساختار های مختلف لاینینگ مسلما مقاومت مخازن فولادی را در موقعیت های مختلف تحت تاثیر خود قرار می دهند. لازم به ذکر است که اعمال این ماده بر روی فولاد حتما باید تحت نظر افراد تعلیم دیده و مجرب صورت گیرد. در غیر این صورت، احتمال اینکه پروژه با مشکلات خاصی مواجه شود افزایش پیدا می نماید.

کاربرد لاینینگ: لاینینگ تونل

تونل ها سازه های آسیب پذیری به حساب می آیند که همواره تحت تاثیر محیط اطراف قرار می گیرند. اسید ها، مایعات و حتی گاز ها می توانند به صورت مستقیم تونل های مختلف را تحت تاثیر خود قرار دهند. همین مسئله هم باعث شده تا استفاده از بهترین محافظ های موجود در بازار برای افزایش سطح مقاومت تونل ها به مسئله ای مهم تبدیل شود. با اعمال این پلیمر بر روی لایه خارجی انواع تونل، شما به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی می توانید مقاومت این ماده را تا حد قابل توجهی افزایش دهید. به خاطر داشته باشید که اعمال لاینینگ بر روی تونل می تواند پروسه پیچیده ای داشته باشد ولی مسلما سطح مقاومت آن را افزایش می دهد.

کاربرد لاینینگ: لاینینگ خطوط لوله انتقال آب و غیره

دیگر کاربرد لاینینگ مربوط به خطوط لوله انتقال آب می باشد. با استفاده از این ماده شما به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی می توانید خطوط انتقال آب را تحت تاثیر قرار دهد. هر چقدر هم آب ماده سالم و ضروری برای زندگی باشد، یک سری مواد خاص را در خود جای داده است. این مواد در طولانی مدت می توانند به محیط اطراف خود آسیب بزنند. زنگ زدگی لوله های آب و پوسیده شدن آنها یک مشکل خاص به حساب می آید که سلامتی این محصولات را تحت تاثیر خود قرار می دهد. با اعمال این پلیمر بر روی خطوط لوله انتقال آب، شما می توانید به راحتی مقاومت آن را افزایش دهید.

لاینینگ خطوط لوله-تکنوپل

کاربرد لاینینگ: لاینینگ استخر و حوضچه ها ذخیره

دیگر کاربرد لاینینگ مربوط به استخر ها و حوضچه های ذخیره سازی می باشد. به خاطر داشته باشید که اعمال یک ماده بر روی استخر ها همیشه نتایج مطلوبی را به همراه ندارد. استخر ها و حوضچه های مخصوص ذخیره سازی مواد مختلف باید ترکیبات درستی را در خود جای داده باشند. لاینینگ یک گزینه عالی برای ضد آب و ضد اسید کردن مواد مختلف به حساب می آید. با استفاده از این ماده، شما به راحتی می توانید سلامتی محیط را تا حد قابل توجهی افزایش دهید.

مزایا و کاربرد FRP لاینینگ چیست؟

FRP لاینینگ یک پوشش رزینی به حساب می آید که معمولا برای مخازن مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مهم ترین مزایای این پوشش می توان به داشتن مقاومت خوب، تولید شدن از رزین های ترموست و به کار گیری الیاف تقویت شده اشاره کرد. البته که این محصول تعرفه نسبتا بالایی داشته و اجرای آن هم به تخصص زیادی نیاز خواهد داشت. شرکت های تولید کننده برای اعمال این محصول باید مراحل آماده سازی سطح بتن، اعمال پرایمر، ترمیم ترک ها، اعمال ماستیک، اعمال لایه الیاف، اعمال رزین و اعمال ژل کوت را دنبال کنند.

مزایا و کاربرد ملات ضد اسید چیست؟

ملات ضد اسید را می توان به عنوان دیگر دسته بندی مهم لاینینگ در نظر گرفت. این دسته بندی در برابر اسید مقاومت زیادی از خود به نمایش گذاشته و می تواند به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. از جمله مهم ترین مزیت این محصول می توان به داشتن مقاومت زیاد در برابر اسید اشاره کرد. البته که این محصول می تواند تعرفه بالایی داشته باشد و همه سطوح هم نمی توانند با آن همخوانی داشته باشند. برای اجرای این محصول شرکت های تولید کننده در ابتدا باید سطوح مورد نیاز را آماده سازند و سپس نسبت به اعمال پوشش جدید تر اقدام نمایند.

مزایا و کاربرد رابر لاینینگ چیست؟

رابر لاینینگ یک پوشش کاربردی از جنس پلاستیک به حساب می آید. این محصول هم می تواند مقاومت زیادی از خود در برابر آسیب های مختلف نشان دهد. از جمله مزایای آن می توان به سازش با رزین، استفاده از سیستم تقویت غیر خورنده و وزن کم اشاره کرد. البته که این محصول در برخی از پروژه ها مورد استفاده قرار نمی گیرد. شرکت های تولید کننده می توانند این محصول را با دو روش اصلی یعنی سرد و گرم اجرا نمایند.

مزایا و کاربرد رزین لاینینگ چیست؟

همانطور که گفته شد، رزین لاینینگ یک دسته بندی محبوب از انواع این پلیمر به حساب می آید که با استفاده از رزین طراحی شده است. از جمله مهم ترین مزایای این ماده می توان به داشتن چسبندگی بالا بر روی سطوح و انعطاف پذیری مناسب اشاره کرد. جدا از این مسئله، این محصول در برابر خوردگی هم مقاوم است. به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات هزینه اجرای این محصول کمی افزایش پیدا می کند. از جمله اصلی ترین مراحل اجرا این کالا می توان به آماده سازی سطوح، اجرای پرایمر، ترکیب رزین ها و اجرای پوشش اشاره کرد.

مزایا و کاربرد سرامیک لاینینگ چیست؟

سرامیک لاینینگ دیگر پوشش حرفه ای است که شما می توانید آن را برای مقاوم سازی سطوح به کار گیرید. این ماده از تعدادی کاشی یا آجر تشکیل می شود. از جمله مهم ترین مزایای به کار گیری آن می توان به قیمت مناسب، استحکام مکانیکی بالا، سطح صاف و لغزش پایین اشاره کرد. البته که این محصول در برخی از پروژه ها نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای اعمال این ماده، کارشناسان در ابتدا باید سطح را بررسی کنند، سپس آن را آماده نمایند. در مرحله بعد پرایمر اجرا شده و در نهایت ملات با برگه اطلاعات فنی محصول اعمال می شود.

مزایا و کاربرد ورق ژئوممبران چیست؟

ورق ممبران را می توان به عنوان دیگر روش اعمال لاینینگ در نظر گرفت. به خاطر داشته باشید که ورق های ژئوممبران مزایای کمی را در خود جای داده اند. این محصولات معمولا در تونل ها مورد استفاده قرار می گیرند. در هر صورت این کالا تعرفه نسبتا بالایی داشته و خیلی از پروژه ها هم با آن سازگاری ندارند. شرکت های تولید کننده برای اعمال این ماده در ابتدا باید محیط را آماده کنند، سپس پرایمر را اعمال نمایند و در نهایت نسبت به اعمال این پوشش اقدام نمایند.

عوامل موثر در انتخاب لاینینگ کدام است؟

اگر شما هم به دنبال انتخاب لاینینگ برای اجرای پروژه های مختلف هستید، بهتر است که ویژگی های اصلی این ماده را مد نظر خود قرار دهید. مهم ترین عاملی که می تواند روند انتخاب این رزین را تحت تاثیر خود قرار دهد مربوط به ویژگی های پروژه و ویژگی های محیط مورد نظر شما می باشد. در برخی از مواقع شما به دنبال یک ماده در جهت افزایش سطح مقاومت سطوح در برابر اسید ها هستید. در این شرایط شما باید لاینینگ درست را انتخاب کنید. پس، بهتر است که در ابتدا نیاز های پروژه خود را مورد بررسی قرار دهید و سپس سفارش خود را ثبت کنید. انتخاب بهترین تیم های فعال در این زمینه به شما کمک می کند تا این روند را به درستی دنبال نمایید.

خدمات لاینینگ مخازن-تکنوپل

هزینه اجرای لاینینگ چقدر است؟

هزینه ای که شما باید برای اجرای لاینینگ پرداخت کنید ثابت نیست. عوامل زیادی هستند که می توانند این هزینه را تحت تاثیر خود قرار دهند و آن را کم و زیاد نمایند. در لیست زیر شما می توانید چند مورد از این عوامل مهم و خاص را مشاهده نمایید.

 • نوع لاینینگ
 • کیفی این پلیمر
 • نحوه اجرای این پلیمر
 • فرآیند اجرای این پلیمر
 • حجم پلیمر مورد نیاز
 • موقعیت اجرای پروژه
 • محیطی که لاینینگ بر روی آن اعمال می شود

جمع بندی

در این مقاله ما سعی کردیم تا شما را با چیستی و مهم ترین کاربرد های لاینینگ آشنا کنیم. به خاطر داشته باشید که این پلیمر با کیفیت و کاربردی، می تواند پروژه های متنوعی را تحت تاثیر خود قرار دهد. همین مسئله هم باعث شده تا استفاده از آن در موقعیت های مختلف به مسئله ای مهم و کلیدی تبدیل شود. در صورتی که شما هم به دنبال افزایش مقاومت سطوح مختلف هستید، با خیال راحت می توانید این ماده را به کار گیرید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل