راهکارهای تخصصی بهسازی سازه ای

نیاز به افزایش و ارتقا ظرفیت سازه‌ای سازه‌ها معمولا به دلیل، تغییرات قوانین آیین‌نامه، مقاوم‌سازی لرزه‌ای، گسترش و یا تغییر کاربری ساختمان‌ها، اصلاح ساختار به دلیل اشتباه در طراحی و یا ساخت و ساز، از دست دادن ظرفیت به دلیل عمر سازه و یا تخریب مواد ساختمانی، به وجود می‌آید.
مقاوم سازی تکنوپل راهکار استحکام‌بخشی و بهسازی سازه‌ای را به منظور ارتقا ظرفیت سازه یا حل بسیاری از کاستی ها و یا نیازهای سازه ای، طراحی کرده است. این هدف با استفاده از طیف گسترده‌ای از روش ها بر پایه کامپوزیت FRP، کامپوزیت FRCM، پس کشیدگی، اجرای ژاکت و مقاوم‌سازی ترکیبی به دست می‌آید.
سیستم استحکام‌بخشی سازه‌ای، مقاوم سازی تکنوپل به منظور ارائه راه‌حل برای، ساختمان‌های تجاری، شهری، مسکونی و ساختمان‌های تاریخی به منظور دستیابی به سطح عملکرد استاندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
رویکرد استحکام‌بخشی سازه‌ای تکنوپل به طور گسترده در زیرساخت‌های حیاتی از جمله پل‌ها، تونل‌ها، جاده‌ها، فرودگاه‌ها به منظور بازسازی ظرفیت اصلی سازه‌های آسیب‌دیده کاربرد دارد.
راهکارهای استحکام‌بخشی و مقاوم سازی سازه‌ای تکنوپل برای ارتقا ظرفیت سازه‌ای تجهیزات صنعت نفت و گازکه نیاز ضروری به تقویت، استحکام‌بخشی و تعمیر دارند، بسیار ایده‌آل و مناسب است.
روش های استحکام‌بخشی سازه‌ای ما در محیط‌های دریایی (بنادر، اسکله‌ها، پره‌های شناورها و غیره) به منظور حفاظت از اجزا سازه و افزایش عمر سازه‌های دریایی، نصب می‌گردد.
در ادامه شما می‌توانید با جزییات مربوط به راهکارهای تخصصی بهسازی سازه ای تکنوپل آشنا شوید.

 • ساختمان‌ها
 • زیرساخت‌های حمل و نقل
 • سازه های آب و فاضلاب
 • نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع مادر
 • سازه‌های دریایی

بهسازی سازه با استفاده ازکامپوزیت FRP

تکنوپل بر مبنای کامپوزیت FRP راهکارهای موثری جهت بهسازی سازه‌هایی که نیاز به تعمیر و مقاوم‌سازی دارند ارائه می دهد. سیستم کامپوزیت FRP شامل طیف گسترده‌ای از الیاف کربن و الیاف شیشه تقویت کننده با استحکام بالا و رزین اشباع متناسب با الیاف می‌باشد.

دلایل بسیاری برای افزایش یا بازگرداندن ظرفیت باربری سازه ها همانند تغییرات آیین نامه ای وبهسازی  لرزه ای ، تغییر در کاربری( که منجر به افزایش بارهای سرویس می شود) ، نواقص موجود در سازه ناشی از خطاهای طراحی و اجرا  یا کاهش ظرفیت آن به دلیل آسیب و فرسودگی وجود دارد.

تکنوپل خدمات پیشرو در صنعت را با استفاده از دستورالعمل های دقیق فنی و فرآیند های خاص کنترل کیفیت پروژه برای بهسازی سازه ای و راه حل های تقویت و مقاوم سازی ارئه می دهد.

در واقع چه یکی از این محصولات باشد چه ترکیبی از اینها تکنوپل راه‌حل های موثری برای پیچیده ترین چالش های تقویت سازه ارائه می دهد.سیستم های پلمیری تقویت شده با فیبر (FRP) گزینه ای بسیار مناسب برای تقویت سازه های بتنی، فولادی ، بنایی و چوبی هستند. کامپوزیت های پلیمری تقویت شده با فیبر از مواد و الیاف مختلفی همچون الیاف کربن ، الیاف شیشه و یا آرامید متصل به یکدیگر یک ماتریس از اپوکسی ، وینیلستر یا پلی استر تشکیل شده است. الیاف جز اصلی باربر سیستم های  FRPهستند  در حالی که رزین ها ، نیروی برشی را منتقل می کند محصولات FRP که معمولا برای بهسازی لرزه ای و سازه ای مورد استفاده قرار می گیرند به صورت نوار و ورق و لمینت می باشند.

سیستم های FRP با وزن کم و ضخامت کم هستند که می توانند برای افزایش قابل توجه ظرفیت باربری به سازه های موجود طراحی شوند.

این مواد شامل مزایایی همچون :

 • استحکام بالا نسبت به وزن
 • تاثیر کم در ظاهر سازه
 • سهولت در نصب و راه اندازی
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • سختی و استحکام بالا
 • مقرون به صرفه

با نصب و اجرای این سیستم ها توسط مهندیسن و تیم اجرایی فنی و با تجربه تکنوپل ، مقاومت و دوام به سازه شما برمی گردد.

بهسازی به روش الیاف FRP
بهسازی به روش الیاف FRP

بهسازی سازه ای خطوط لوله با استفاده از کامپوزیت FRP

تکنوپل بر مبنای کامپوزیت FRP راهکار مقاوم سازی سازه‌ای منحصربه فرد برای بهسازی و نوسازی خطوط لوله و سیستم های پاپینگ طراحی کرده است. راهکار مقاوم سازی سازه با FRP شامل الیاف تقویت کننده مستحکم از جنس کربن و شیشه بوده که به وسیله رزین اپوکسی پیش آغشته و یا در محل آغشته می گردد.

بهسازی سازه با استفاده ازکامپوزیت FRCM

کامپوزیت FRCM عبارت است از ماتریس سیمانی تقویت شده با الیاف. در این روش از توری فایبرگلاس یا مش کربن و بر بستر ماتریس سیمانی با مقاومت بالا به منظور تقویت و استحکام سازه های بتنی و بنایی استفاده می گردد.

بهسازی سازه به روش پس کشیدگی داخلی

پس‌کشیدگی داخلی موجب استحکام بخشی به بتن بر اساس استحکام بتن در فشار و ضعف بتن در کشش عمل می‌نماید. این راهکار شامل فولاد تقویت کننده با استحکام بالا می‌باشد که معمولا با افزایش ابعاد مقطع بر روی سازه متصل شده و یا از طریق حفاری اعضای موجود، درون سازه نصب می‌گردد.

مقاوم سازی به روش پس کشیده داخلی
مقاوم سازی به روش پس کشیده داخلی

بهسازی سازه به روش پس کشیدگی خارجی

سیستم پس‌کشیدگی خارجی موجب استحکام بخشی به بتن بر اساس استحکام بتن در فشار و ضعف بتن در کشش عمل می‌نماید. این راهکار شامل فولاد تقویت کننده با استحکام بالا می‌باشد که خارج المان سازه ای در نقاط تکیه‌گاهی نصب می‌گردند.

بهسازی سازه به روش پس کشیدگی خارجی
بهسازی سازه به روش پس کشیدگی خارجی

بهسازی سازه ای خطوط لوله به روش پس کشیدگی

روش پس کشیدگی راهکاری موثر جهت تقویت لوله‌های آسیب دیده در هنگامی که خط لوله در سرویس قرار دارد، می‌باشد. این راهکار شامل تاندون‌های فولادی است که به صورت حلقه بر روی لوله پیچیده شده و نیروی پس کشیدگی به آن اعمال می گردد.

بهسازی سازه با استفاده از صفحات کربن پس کشیده

در این روش به منظور استحکام بخشی سازه از لمینت کربن (CFRP) پس کشیده شده استفاده شده است. این راهکار مقاوم سازی موجب افزایش ظرفیت تحمل بار اعضای سازه ای شده و رشد ترک در سازه را کنترل می کند.

طی دهه های گذشته تقویت سازه ها با استفاده از الیاف کربن CFRP به صورت اتصال خارجی به دلایل مختلفی همچون ترافیک سنگین و پر تردد ، آسیب هایی همراه با کاهش ظرفیت سازه ای  و ارتقاء یا تغییر در استاندارد ها و آیین نامه های ملی و غیره افزایش چشمگیری داشته است.

توسعه در تحقیقات آزمایشگاهی مشخص کرده است که پیش تنیدگی الیاف کربن   cfrp به ماده اجازه می دهد تا از ظرفیت کششی آن که می تواند یک تکنینک موثر برای تقویت سازه های فرسوده باشد استفاده کند. در مقایسه با اتصال مستقیم فیبر کربن در سیستم های پیش تنیده CFRP نه تنها می‌توان از ظرفیت بالای کششی فیبر کربن استفاده کرد، در مقدار فیبر کربن مصرفی نیز صرفه جویی نمود. بنابراین هزینه اجرای کل پروژه کاهش می یابد و از تغییر شکل و ایجاد ترک در بتن نیز جلوگیری می کند و در نتییجه  به طور موثر ظرفیت تحمل سازه بتنی را بهبود می بخشد و عملکرد مکانیکی سازه بتنی را بهبود می بخشد.

مقاوم سازی دال بتنی با صفحات کربن پس کشیده
مقاوم سازی دال بتنی با صفحات کربن پس کشیده

بهسازی سازه با استفاده از ژاکت بتنی

در این روش المان های سازه ای که دارای ضعف می باشند با افزودن میلگرد های طولی و قالب بندی و بتن ریزی مجدد مقاوم سازی می گردند.این راهکار مقاوم سازی جهت افزایش ظرفیت باربری ستون‌ها، تیرها، دیوارها و دال‌ها طراحی شده است.

بهسازی سازه با استفاده از ژاکت بتنی
بهسازی سازه با استفاده از ژاکت بتنی

بهسازی سازه به روش ترکیبی

این راهکار مقاوم سازی به منظور تعمیر و ترمیم لوله‌های آسیب دیده از داخل و بدون حفاری طراحی شده است. این روش ترکیبی ویژه متشکل از لایه‌های FRP و سیم‌های تقویت کننده فولادی با قابلیت تنظیم ابعاد و اندازه برای اطمینان از انطباق کامل با مشخصات پروژه می‌باشد.

سوالات متداول

سیستم استحکام بخشی سازه‌ای برای چه نوع ساختمان‌هایی استفاده می‌شود؟

سیستم استحکام‌بخشی سازه‌ای، مقاوم سازی تکنوپل به منظور ارائه راه‌حل برای، ساختمان‌های تجاری، شهری، مسکونی و ساختمان‌های تاریخی به منظور دستیابی به سطح عملکرد استاندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع روش‌ها و راهکارهای بهسازی که در شرکت تکنوپل ارائه می‌شود چیست؟

بهسازی با استفاده از FRP - بهسازی خطوط لوله به کمک FRP - بهسازی به کمک روش FRCM - بهسازی به روش پس‌کشیدگی داخلی - بهسازی به روش پس‌کشیدگی خارجی- بهسازی لوله با روش پس‌کشیدگی - بهسازی با صفحات الیاف کربن - بهسازی با ژاکت بتنی - بهسازی به روش ترکیبی

کامپوزیت های الیافی از چه موادی ساخته شده اند؟

کامپوزیت های الیافی از الیاف کربن، الیاف شیشه، الیاف آرامید و یا الیاف هیبریدی

مزایای الیاف FRP چیست؟

استحکام بالا نسبت به وزن تاثیر کم در ظاهر سازه سهولت در نصب و راه اندازی مقاوم در برابر خوردگی سختی و استحکام بالا مقرون به صرفه

روش مقاوم سازی به کمک ژاکت بتنی چه کاربری دارد؟

این راهکار مقاوم سازی جهت افزایش ظرفیت باربری ستون‌ها، تیرها، دیوارها و دال‌ها طراحی شده است.

5/5 - (9 امتیاز)

۶ دیدگاه برای “بهسازی سازه ای

  • هادی امامی پور گفته:

   با سلام و احترام
   در این روش مقاوم سازی المان هایی که در سازه دارای ضعف هستند در جهت افزایش ظرفیت باربری ستون‌ها، تیرها، دیوارها و دال‌ها استفاده می شود.

 1. ثامنی گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  نوع رزین مصرفی در راهکار کامپوزیت FRP چیست ؟ و آیا جزء رزین های دو جزئی می باشند ؟

  • هادی امامی پور گفته:

   با سلام و احترام
   کامپوزیت های FRP از الیاف تقویتی و ماتریس تشکیل شده است و ماتریس ، رزین مصرفی در ساخت کامپوزیت FRP می باشد که این مدل رزین از نوع رزین های گرما سخت که شامل پوکسی ها می شود می باشد و دو جزئی (رزین و هاردنر) می باشند.

 2. واصفی گفته:

  مقاوم سازی به روش ژاکت بتنی را در چه قسمت هایی از سازه میتوان اجرا کرد ؟ و چه مزییت ها و معایبی دارد ؟

  • هادی امامی پور گفته:

   با سلام و احترام
   ژاکت بتنی را میتوان در المان های مختلفی همانند تیر ، ستون ،دیوار و دال ها اجرا کرد که که این روش همانند سایر روش های دیگر مقاوم سازی دارای مزایا و معایبی مختلفی می باشد
   به طور مثال مقاوم بودن المان مقاوم سازی شده و عدم نیاز به اعمال پوشش ضد آتش بر روی آن و عدم تغییر در میزان خوردگی و زنگ زدگی المان مقاوم سازی شده از مزیت های ژاکت بتنی و
   بدلیل بزرگ شدن ابعاد المان سختی و مقاومت المان افزایش یافته و می بایست کنترل هایی در خصوص کنترل تیر قوی – ستون ضعیف بعمل آید و اجراء تقریباً مشکل نسبت به سایر روش های مقاوم سازی ساختمان به دلیل نیاز به عوامل اجرایی مختلف مانند اکیپ اجرایی کاشت میلگرد و اکیپ قالب بند ، آرماتور بند و بتن ریز می باشد از معایب این روش می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل