مقاوم سازی بتن، بازسازی و افزودن ظرفیت سازه ها، بخشی جدایی ناپذیر از صنعت تعمیر بتن است. تقویت سازه ممکن است برای افزایش ظرفیت بار تیرها، ستون‌ها، دیوارها و/یا دال‌ها، مقاوم‌سازی لرزه‌ای، پشتیبانی از بارهای زنده یا مرده اضافی که در طرح اصلی گنجانده نشده‌اند، برای کاهش تنش‌های ناشی از خطاهای طراحی یا ساخت و یا بازسازی اولیه مورد نیاز باشد. ظرفیت بارگذاری عناصر ساختاری آسیب دیده.

همچنین ممکن است به دلیل تغییر در قوانین ساختمان یا فعالیت لرزه ای یا آسیب لرزه ای، مقاوم سازی سازه مورد نیاز باشد. تقویت سازه ممکن است به چندین دلیل بالا در ترکیب مورد نیاز باشد. بیایید نگاهی دقیق‌تر به تقویت بتن بیندازیم، چگونه یکپارچگی سازه قوی‌تر را تقویت می‌کند، در هنگام انتخاب مصالح چه چیزهایی باید بدانیم، و چند نکته جالب دیگر.

مقاوم سازی بتن چیست؟

هنگامی که یک سازه موجود خراب می شود، یا نیاز به تغییراتی به دلیل شکست فرم در خدمت هدف خود است، مقاوم سازی بتن بهترین راه برای ترمیم مشکلات برای مزایای طولانی مدت است. به طور کلی، تمام سازه‌های بتنی با نوعی مواد تقویت می‌شوند، اما صاحبان ساختمان‌ها ناگزیر به تعمیر و نگهداری بلندمرتبه سازه‌های بتنی نیاز دارند که بودجه را از بین نبرد. بتن آرمه زمانی حاصل می شود که از یک آرماتور فولادی که معمولاً نوعی میله فولادی است برای افزایش مقاومت سازه استفاده شود. برای ایجاد بتن مسلح، صاحبان ساختمان ها به تقویت فیبر کربن بتن و کنسانتره پلیمری تقویت شده با الیاف (FRP) روی می آورند. چنین راه حل هایی برای استفاده در سازه های باربر بتن مسلح، فولاد، چوب و بنایی در دسترس هستند. با این حال، در برخی موارد، برای افزایش طول عمر بتن، کنترل گیرش و سخت شدن و تثبیت رفتار سازه ای کلی بتن، به افزودنی های مقاوم ساز بتن نیز نیاز است.

استفاده از FRP برای مقاوم سازی-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

چه زمانی استفاده از آن سودمندتر است؟

با گذشت زمان، یک ساختمان می‌تواند بسیار ضربه بخورد، هدف آن می‌تواند تغییر کند، بارها ممکن است افزایش یابد، استانداردهای محلی ممکن است تکامل یابند، یا حتی ساختارهای تاریخی ممکن است به حمایت بیشتری نیاز داشته باشند. در پاسخ به این امر، تعمیر ومقاوم سازی سازه های بتن مسلح در برابر این تنش ها مقاومت می کند که باعث ترک خوردگی و خرد شدن بتن معمولی می شود. در حالی که سایر منابع، مانند خدمات عایق رطوبتی ساختمان، می تواند به حفظ ساختمان برای کوتاه مدت کمک کند، مقاوم سازی بتن به یک ضرورت تبدیل خواهد شد. بتن مسلح این امکان را می دهد که ترتیبات ساپورت شده مقاومت جامع تری نسبت به بتن سنتی داشته باشند و عمر طولانی طرح را افزایش دهند. با استفاده از مقاوم سازی بتن، تکیه گاه های فولادی اضافه شده به سیستم های بزرگتر به دلیل ورود آب کمتر به تدریج به کار سنگ تراشی، خطر فرسایش کمتری خواهند داشت. به جای بازسازی کل ساختمان، ارائه آرماتورهای مناسب در طول ساخت و ساز اولیه و با تمام تعمیرات بسیار ساده تر است.

مقاوم سازی بتن-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

نحوه انتخاب مواد مناسب

یک جزء کلیدی در نگهداری بتن، ارزیابی مصالح و دانستن اینکه چگونه تعمیر و نگهداری ساختمان سودمندترین نتایج ممکن را به همراه خواهد داشت است. به عنوان مثال، ارزیابی چگونگی نیاز به تقویت سازه، انتخاب مواد مناسب برای کار را راهنمایی می کند. مواد کامپوزیت پلیمری تقویت شده با الیاف (FRP) نیز می توانند مفید باشند. این ها از الیاف پیوسته با مقاومت بالا، مانند سیم‌های شیشه، کربن یا فولاد ساخته شده‌اند که در یک مخلوط پلیمری تعبیه شده‌اند. الیاف تقویت کننده را فراهم می کنند، در حالی که ماتریس پلیمری از الیاف محافظت می کند و بارها را بین الیاف منتقل می کند.

بیایید سناریوی دیگری را در نظر بگیریم. ممکن است در شرایط دیگر نیاز به تقویت ستون‌های بتنی وجود داشته باشد که می‌توان آن را با پوشش‌های بتن آرمه، ژاکت‌کاری فولادی، یا محصور کردن یا ژاکت‌سازی با FRP انجام داد. هنگامی که بار حمل شده توسط ستون افزایش یافت، ستون ها اغلب نیاز به تقویت دارند. شیب بیش از حد مجاز باشد یا زمانی که مقاومت فشاری بتن یا نوع و درصد آن مطابق با الزامات آیین نامه تکاملی نباشد. این به هر شرکت بستگی دارد که بهترین راه‌ها برای تقویت دارایی‌های خود را در طول زمان ارزیابی کند، به این معنی که انتخاب شکل مناسب تقویت‌کننده می‌تواند به معنای واقعی کلمه ساختمان شما را بسازد یا خراب کند. به همین دلیل مهم است که شریکی را انتخاب کنید که بتواند به تیم شما کمک کند ارزش ملک را با رسیدگی به امور مربوط به تعمیر و نگهداری بلندمرتبه افزایش دهد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل