بتن برای صدها سال به عنوان عنصر اساسی صنعت ساختمان عمل کرده است. تولید آن ساده است و دوام بالایی دارد. اما تخریب ناپذیر نیست. شکست بتن یک خطر پیچیده است. قبل از شروع کار ترمیم بتن مهم است علت آسیب بتن را بیابید. توانایی پیشگیری و بازیابی صحیح بتن برای مدت زمانی که سازه ها می توانند به طور ایمن و کارآمد به هدف خود عمل کنند بسیار مهم است. شرکت تکنوپل طیف وسیعی از راه حل ها و محصولات از جمله ملات های ترمیم بتن، رزین های تزریق ترک و گروت ها را برای اطمینان استفاده از محصول مناسب در کاربرد مناسب ارائه داده است.

طول عمر بتن چیست؟

برای یک فرد معمولی، بتن می تواند مانند یک ماده تخریب ناپذیر به نظر برسد. می تواند ساختارهای عظیمی را تشکیل دهد، تقریباً می تواند کاملاً ضد آب باشد و سال ها دوام می آورد – اما عمر واقعی بتن چقدر است؟ آیا آسیب بتن محتمل است؟ بیایید نگاهی دقیق‌تر به مدت زمان ماندگاری بتن بیندازیم، برای کمک به بهبود طول عمر پروژه‌های بتنی خود چه کاری می‌توانید انجام دهید.

واقعیت این است که همه بتن ها یکسان نیستند، امکان آسیب بتن وجو دارد و در نتیجه طول عمر آن ها متفاوت است. عوامل متعددی بر طول عمر بتن تأثیر می گذارد. موارد اولیه عبارتند از: مواد تشکیل دهنده  مخلوط بتن، نسبت آن مواد، آب و هوا و محیطی که بتن در آن قرار دارد و فرآیند و تکنیک های عمل آوری مورد استفاده در هنگام ریختن بتن.

برای پروژه‌های مقیاس بزرگ مانند ساختمان‌ها، اگر به درستی از بتن مراقبت شود، باید تا یک قرن عمر کند. پروژه‌های بتنی که فرسودگی بیشتری را تجربه می‌کنند، مانند پیاده‌روها و جاده‌ها، عمر مورد انتظاری در حدود نصف آن یعنی ۵۰ سال دارند. بتن نمی تواند برای همیشه دوام بیاورد، اما اگر به درستی مخلوط، جایگذاری و مراقبت شود، می تواند چندین دهه دوام بیاورد. واقعیت این است که طول عمر پروژه بتنی در دستان شماست.

پنج نوع اصلی آسیب بتن کدام است؟

در دنیای بتن، علت آسیب بتن اغلب قابل مشاهده نیست، بلکه فقط نشانه ای از علت واقعی موجود است. قبل از اینکه هر گونه شکست خارجی نشان داده شود، تنش ها ایجاد می شود، واکنش های شیمیایی داخلی ممکن است رخ دهد و هزینه های نامعلومی برای تعمیر خرابی پنهان مورد نیاز باشد. تا زمانی که این خرابی ها قابل مشاهده در سطح باشد، ممکن است همه چیز خیلی دیر شده باشد.

در زیر ما پنج مورد از رایج ترین آسیب بتن را که اغلب آن‌ها را تعمیر می کنیم و علل آن‌ها ذکر کرده ایم.

  • آسیب بتن از نوع خوردگی بتن و آرماتور

هنگامی که بتن نتواند محافظت کافی در برابر مواردی مانند نمک های جاده، آب دریا و کلریدها ایجاد کند، میلگرد فولادی خورده می شود. ترک ها، پوشش کم، تخلخل و قلیائیت کم نیز از دیگر دلایل محافظت ناکافی هستند.

  • آسیب مکانیکی وارد شده بر بتن

بیشتر خرابی های مکانیکی به دلیل ضربه های فیزیکی مانند برخورد اتفاق می افتد. ارتعاشات، اضافه بار و سایر حرکات نیز می تواند منجر به ترک خوردن و از بین رفتن کل بخش های بتنی شود

  • تخریب شیمیایی در بتن

اگرچه یک واکنش شیمیایی اولیه برای ایجاد یک بتن قابل اطمینان و باربر لازم است، سایر واکنش های شیمیایی مانند ASR و آلاینده های خاک مانند سولفات ها می توانند ماتریس سیمان را تضعیف کنند.

  • آتش و آسیب بتن

گرمای بیش از حد تولید شده از آتش سوزی می تواند خواص بتن را تغییر دهد. هنگامی که در معرض دماهای شدید قرار می گیرید، مشکلاتی مانند انبساط و زوال ممکن است رخ دهد.

خوردگی بتن در پایه پل-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

نکاتی در مورد انتخاب مواد مناسب برای تعمیر بتن

ترمیم بتن، فرآیند ترمیم بتن آسیب دیده و قدیمی برای بازیابی یکپارچگی سازه است. انتخاب مواد تعمیر تصمیمی است که باید فراتر از قیمت خرید اولیه باشد. در حالی که تولید کنندگان محصولات تعمیراتی را توسعه داده اند که طیف گسترده ای از خواص کاری و ویژگی های اتصال را پوشش می دهد، این تصمیم هنوز می تواند بسیار دشوار باشد.

در بسیاری از پروژه های کوچک، انتخاب مواد تعمیر اغلب به پیمانکار واگذار می شود. انتخاب یک محصول مواد تعمیری که در پروژه قبلی به خوبی کار کرده است، آسان است. اما محل کار، انواع بتن، و شرایط می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد، بنابراین نسبت به مواد جایگزینی که می توانند به شما کمک کنند کار را سریعتر انجام دهید، پذیرا باشید.

در پروژه های بزرگتر، یک متخصص طراحی ممکن است مواد را در اسناد قرارداد مشخص کند. با این حال، اغلب این گزینه را دارید که محصول «مشابه» را جایگزین کنید. اکنون زمان آن است که بسیار مراقب باشید. یک ماده ارزان‌تر ممکن است بسیاری از ویژگی‌های مواد مشخص‌شده را داشته باشد، اما فقط به یک قضاوت نادرست نیاز دارد و شما مالک پروژه خواهید بود.

خرید مواد تعمیر بتن جهت ترمیم بتن آسیب دیده نیاز به توجه دقیق به برخی عوامل مهم دارد. برای انتخاب مناسب‌ترین، سازگارترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین مواد تعمیر بتن، عوامل متعددی مانند طول عمر مورد انتظار و مقاومت مورد نیاز باید در نظر گرفته شوند.

  • عمر مفید مورد انتظار

همه تعمیرات برای مقاومت در برابر آزمایش زمان طراحی نشده اند. مالکان اغلب اقداماتی را برای جلوگیری از آسیب بیشتر درخواست می کنند تا زمانی که تعمیر کامل تری انجام شود. با آماده سازی سطح مناسب، مواد وصله یک گزینه مقرون به صرفه هستند.

از طرف دیگر، تعمیرات زیادی برای افزایش عمر مفید سازه فراتر از طراحی اولیه آن انجام می شود. این پروژه ها اغلب نیاز به فرمولاسیون سفارشی دارند. هنگام خرید مواد با کارشناسان تعمیرات خود تماس بگیرید. ممکن است از سازنده بخواهید یک رنگ یکپارچه برای تطبیق ظاهر تعمیر با بتن میزبان اضافه کند.

  • مقدار موادی که نیاز دارید

هنگام خرید مواد تعمیر بتن آسیب دیده، مهم است که اندازه بسته بندی را انتخاب کنید که با شرایط سایت، گزینه های مخلوط کردن و نیروی انسانی مطابقت داشته باشد. بسیاری از پروژه های داخلی دسترسی محدودی دارند، بنابراین وزن گونی و حالت حمل و نقل را برای جا به جایی راحت انتخاب کنید. اکثر تولید کنندگان چندین اندازه کیسه و در برخی موارد در کیسه با اندازه بزرگ ارائه می دهند.

  • ویژگی فیزیکی مصالح ترمیم بتن

ویژگی های فیزیکی مواد را با جهت منطقه تعمیر مطابقت دهید. تولیدکنندگان می توانند ترکیبات مواد را که به طور خاص برای نصب افقی، عمودی و سربار طراحی شده اند، ارائه دهند. همچنین می‌توانید ویژگی‌های جریان مواد را برای ریختن یا پمپ کردن در حفره‌های بزرگ یا حفره هایی که دسترسی به آن ها سخت هست انتخاب کنید.

  • بازگشت به بهره برداری

از مشتری خود بخواهید به شما بگوید که با چه سرعتی می خواهید پروژه را برای استفاده آنها عرضه کنید. شما اغلب می توانید با انتخاب ماده مناسبی که به سرعت به مقاومت کامل خود می رسد، دوره عمل آوری را کوتاه کنید. علاوه بر انتخاب مواد، ممکن است لازم باشد پتوها یا بخاری ها را برای تسریع گیرش ملات ترمیم بتن در نظر بگیرید.

  • الزامات مقاومتی

انواع ملات ترمیم بتن آسیب دیده مانند ملات ترمیم اپوکسی بتن را می توان برای برآوردن نیازهای مقاومتی مختلف فرموله کرد. هنگامی که تعمیر تحت بار قرار می گیرد، مقاومت فشاری مهم است. برای روسازی ها و کف ها، مقاومت خمشی یک ماده می تواند یک معیار مهم باشد. و در برخی شرایط، مقاومت در برابر سایش مهم است.

مواد تعمیر نیز باید با ویژگی های منطقه میزبان مطابقت داشته باشد. اگر ناحیه تعمیر شده تحت بار باشد، مدول الاستیک باید مشابه باشد. ضرایب حرارتی (سرعت انبساط یا انقباض مواد با دما) نیز باید مشابه باشند، در غیر این صورت پیوند تعمیر می تواند در طول زمان ضعیف شده و جدا شود.

طبقه بندی انواع ملات ترمیم بتن آسیب دیده

انتخاب از میان صدها نوع ملات ترمیم کننده بتن  مانند ملات ترمیمی پلیمری بتن کار دشواری است. هنگام انجام تعمیرات و پروژه های بازسازی عمیق کامل، باید ترکیبی را انتخاب کنید که تا حد امکان با بتن اصلی مطابقت داشته باشد. انواع مواد اولیه تعمیر وجود دارد که برای مصارف معمولی طراحی شده اند. اساسی ترین مواد تعمیری بتن موجود، ترکیبات چسبنده سیمانی هستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقدار مورد نیاز آب را به این محصولات یک قسمتی با حالت عادی اضافه کنید.

بسیاری از تولید کنندگان محصولات این مواد اولیه را برای افزایش کیفیت پلاستیک و افزایش دوام تغییر داده اند. این ملات های تعمیری سیمانی یک جزئی یا دو جزئی اصلاح شده با پلیمر در کیت های از پیش متناسب برای اختلاط و کاربرد آسان تر موجود هستند.

ملات های رزین پلیمری نشان دهنده دسته دیگری از محصولات تعمیراتی هستند. این ها بر پایه سیمان نیستند، بلکه بیشتر مواد پلاستیکی گرما سخت، مانند اپوکسی ها، معمولاً با پرکننده های سنگدانه هستند. ملات های پایه اپوکسی مقاومت، دوام و مقاومت شیمیایی بالایی دارند. آن ها در فضاهای کوچک زاویه ای اطراف میلگرد و در شکاف های باریک به خوبی کار می کنند.

مواد تعمیر بتن-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

رایج ترین راه تعمیر بتن آسیب دیده؟

شایع ترین دلیل آسیب بتن، طراحی، اجرا یا ساخت ضعیف است. به علت به اندازه کافی طراحی نکردن برای رفع مشکل یا نصب نامناسب و استفاده از افراد آموزش ندیده تعمیرات بتن شکست می خورند. گاهی اوقات، حتی زمانی که به درستی نصب شده باشد، همان تعمیر دوباره با شکست مواجه می شود زیرا با در نظر گرفتن آسیب های بعدی طراحی نشده است.

بتن در حالی که بسیار قوی و بادوام است، ماده ای متخلخل است که در برابر آسیب های ناشی از مواد شیمیایی، آلاینده ها و رطوبت نباید بدون محافظ رها شود. آسیب بیش از حد می تواند منجر به مشکلات سطحی گسترده و حتی خرابی ساختاری شود.

ساخت یک سازه بتنی با تعمیر و بازسازی یک سازه فرسوده بسیار متفاوت است. مجموعه مهارت های مورد نیاز بسیار متفاوت است. با وجود تمام متغیرهایی که باعث آسیب به زیرساخت های مختلف بتنی می شوند، برای دستیابی به نتایج مطلوب به تیمی با دانش، تجربه و سابقه نیاز است.

تعمیر خوردگی بتن-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

شرکت مقاوم سازی تکنوپل پروژه های عمیر بتن آسیب دیده را در برخی از  بناها و زیرساخت های کشور با موفقیت انجام داده است. این شرکت از بدو تاسیس، اشتیاق و روحیه نوآورانه خود را به کار برده است و در نتیجه به عنوان بهترین کارشناس در زمینه تعمیر بتن آسیب دیده شهرت یافته است.

هیچ دو ساختاری شبیه هم نیستند. آنها به تجزیه و تحلیل عمیق نیاز دارند تا به درستی مسائل مربوط به آسیب و زوال فعلی و آینده را تشخیص دهند. شرکت تکنوپل از مصالح سازه ای و غیر سازه ای برای اطمینان از نتایج مطلوب استفاده می کند.

شرکت تکنوپل به دلیل ترکیبی از دانش و تجربه صنعتی خود قادر به انجام پروژه های گسترده ای است که نیاز به تعمیر و مرمت بتن دارند. از ساختمان های اداری عظیم، مؤسسات آموزش عالی و غیره.

به دنبال بازسازی، تعمیر یا احیای بتن قدیمی خود هستید؟ خدماتما به تعمیر و مقاوم سازی هر سازه بتنی کمک می کند. ما از ابتدا تا پایان پروژه از تمام انتظارات خدمات مشتری فراتر می‌رویم. با متخصصین تعمیر و ترمیم بتن در تکنوپل تماس بگیرید.

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل