چرا از گروت برای تزریق ماشین آلات سنگین استفاده کنیم؟

گروت اصطلاحی گسترده است، همه موادی که درکاربرد های زیاد و متنوعی استفاده می شوند را پوشش می دهد، شامل پر کردن ترک ها، شکاف ها یا حفره ها، تکیه گاه برای پی ستون ها، ماده آببند برای مخزن های داخلی، یا یک ملات برای گروت ریزی ماشین آلات سنگین می شود.

در حالی که دانستن تعریف گروت ماشین آلات برای بسیاری از شما ضروری نیست، یک تعریف مختصر به کسانی که تازه وارد این زمینه شده اند کمک می کند و از اشتباه گرفتن آن با اصطلاح “دوغاب” که در ساخت و ساز بنایی استفاده می شود جلوگیری کند. گروت نوعی ملات است; که در ساختار آن مواد اپوکسی یا سیمانی که به عنوان پرکننده فضای بین پایه دستگاه، روی پی بتنی و جلوگیری از لغزش تجهیزات فلزی عمل می کند.

تجهیزات دوار و ماشین آلات سنگین را نمی توان به سادگی بر روی شالوده بتنی قرار داد زیرا بی نظمی در پایه ماشین و سطح بتن باعث ایجاد بارهای نقطه ای می شود، حتی اگر تراز مورد نیاز حاصل شود. پی های بتنی برای مقاومت در برابر انواع بارگذاری، ضربه، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بالقوه طراحی نشده اند. گروت پس از تراز کردن پایه ماشین آلات توسط جک یا شیم های بالای پی استفاده شده زیرا باعث به وجود آمدن فضای خالی بین پایه ماشین و پی می شود که توسط گروت ماشینی پر شده. این کار برای انتقال مناسب بار و انرژی از تجهیزات به فونداسیون و از بین بردن سایش و پارگی ماشین‌آلات انجام می‌شود.

این متن، به هر حال، مرتبط با موادی بر پایه اپوکسی است که در تنظیم ماشین آلات سنگین و تعمیر پی بتنی استفاده شده.

هدف از روش های تزریق مناسب همراه با گروت اپوکسی حفظ تراز مناسب تجهیزات در طول عمر مفید آن است.  تراز مناسب تجهیزات قبل از تزریق، کلید عملکرد سیستم است. هنگامی که تجهیزات گروت می شوند، گروت به عنوان یک مجرای موثر برای انتقال ارتعاشات از تجهیزات دوار به فونداسیون عمل می کند. این از طریق تماس یکپارچه بین تجهیزات دینامیکی و فونداسیون یا جرم جذب کننده انجام می شود. این میرایی موثر ارتعاش تجهیزات دوار را فراهم می کند و در نتیجه قابلیت اطمینان کلی را بین 8 تا 10 برابر افزایش می دهد.

قابلیت روانی، مقاومت، آماده سازی، و طول عمر در زمان انتخاب محصولی که ماشین شما رو به پی متصل کند باید در نظر گرفته شود. برای بهینه‌سازی عملکرد ماشین‌های خود، به تجربه مجموعه تکنوپل و انتخاب گسترده گروت های کلاس جهانی اعتماد کنید.

گروت ریزی ماشین آلات سنگین-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

نیاز به گروت ماشین آلات

تجهیزات گروتینگ بخشی جدایی ناپذیر از پروژه های مدرن ساختمانی و مهندسی زمین است. نیاز به گروت ماشین آلات با ترکیبی از شرایطی که در ساخت فونداسیون ها رخ می دهد ایجاد می شود. بسیاری از این شرایط برای بتن نامطلوب هستند در نتیجه استفاده از آن را دچار مشکل می کنند.

این شرایط در درجه اول به این دلیل ایجاد می شود که ریختن پی بتنی در محدوده تحمل معمولاً برای تسطیح دقیق و تراز کردن تجهیزات دینامیکی غیرممکن است. حتی اگر چنین قرارگیری دقیقی امکان پذیر باشد، با این واقعیت که بتن در حین عمل آوری منقبض می شود، پیچیده تر می شود.

علاوه بر این، لایه‌ای یا سطح ضعیفی که هنگام ریخته‌گری یا ماله‌کشی بتن ساده ایجاد می‌شود، برای ماشین‌آلاتی که به تراز دقیق نیاز دارند، پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین در ساخت فونداسیون ها، ریختن بتن به سطحی کمی بالاتر از عیار مورد نظر، و پس از عمل آوری، برش دادن سطح برای حذف لایه های خاکی، به یک روش استاندارد تبدیل شده است. سپس ماشین‌آلات روی پی قرار می‌گیرند، با استفاده از پیچ‌های جک، گوه‌ها، شیم‌ها و غیره در تلورانس‌های مناسب تراز می‌شوند. و شکاف به طور جامد تزریق می شود تا یکپارچگی بین پایه ماشین و پی بتنی زیر ایجاد شود.

هنگامی که ماشین آلات به درستی نصب نشوند، نیروهای استاتیکی که پی در معرض آن ها قرار دارد به تنهایی عمل نمی کند. نیروهای ارتعاشی با بزرگی بالا هم وجود دارند. در صورت وجود زمان کافی، معمولا موجب ایجاد ترک در پی می شود که به روغن روان کننده اجازه می دهد تا به عمق فونداسیون نفوذ کند و بتن را تخریب کند. ضروری است که ترک های پی تعمیر شود، بتن آغشته به روغن برداشته یا تعمیر شود و دوباره دوغاب کنید تا یکپارچگی سیستم دوباره برقرار شود.

مزیت گروتینگ

بیشتر هدف از گروتینگ پر کردن صفحه زیر ستون یا نگه داشتن زیر ریل های صفحه ستون، مقاومت در برابر نیروهای جانبی، محوری و عمودی است که تجهیزات دوار تحمیل می کنند. گروت، تراز تجهیزات دوار را حفظ می کند و بنابراین لرزش تجهیزات را به حداقل می رساند. گروت مسیری را برای حرکت ارتعاشات طبیعی به داخل فونداسیون فراهم می کند، جایی که جرم آن را جذب می کند. این باعث می شود که نیروهای ارتعاشی در تجهیزات باقی نمانند و باعث خرابی تجهیزات شوند.

هنگامی که تجهیزات دوار را با گروت اپوکسی مانند گروت اپوکسی سه جزیی به درستی تنظیم می کنید، به طور موثری هزینه های چرخه عمر تجهیزات دوار خود را کنترل می کنید، بنابراین تجهیزات را برای مدت طولانی تری کار می کنید و مفید بودن آن را به حداکثر می رسانید.

گروت ریزی ماشین آلات-شرکت مقاوم سازی تکنوپلانتخاب گروت

هدف اولیه از گروت زیر صفحات ستون ماشین کاهش لرزش و حفظ یکپارچگی ساختاری با فونداسیون تا زمانی که دستگاه قابل استفاده است می باشد. انتخاب ماده گروت مناسب و استفاده از روش صحیح قرار دادن برای تراز، یکپارچگی و طول عمر دستگاه بسیار مهم است.

مواد گروت اپوکسی مانند گروت اپوکسی ضد اسید  از دیرباز برای تزریق ماشین آلات مورد استفاده قرار می گرفته. کاربرد خاصی که برای گروت در نظر گرفته شده است باید هنگام ارزیابی خواص در آینده نظر گرفته شود. به همان اندازه مهم است که شرایطی را که تولید کننده داده های آزمایش خود را به دست آورده است، تعیین کنیم.

برخی از خواص به عمر طولانی یا عملکرد گروت کمک می کنند در حالی که برخی دیگر نصب یا قرار دادن گروت را تسهیل می کنند. در ارزیابی یک گروت برای آینده، ویژگی های عملکرد باید بر سهولت قرار گیری ترجیح داده شود. این خواص از اهمیت کلیدی برخوردار هستند:

  • مقاومت
  • انبساط گروت
  • بدون کف بودن
  • پایداری ابعادی

فرایند گروت ریزی زیر صفحه ستون ماشین

چسب کاشت پیچ های مهاری باید قبل از پر کردن شکاف بین پی و صفحه ستون ماشین اجرا شود. آماده سازی سطح مناسب برای دستیابی به حداقل ¼ اینچ دامنه سطح مقطع با تراشیدن و حذف هر گونه آغازگر یا پوشش از صفحه ستون قبل از ریختن گروت صفحه ستون، اتصال مکانیکی را تضمین می کند. اختلاط مناسب، دما یا عمر کاربری گروت در حین جایگذاری بستگی به صلاحیت پیمانکار دارد.

گروت اضافی فراتر از محیط صفحه برای ایجاد روانی مایع و جلوگیری از اصطکاک بیشتر آرایشی است در حالی که لبه‌های اریب مانع از خرد شدن لبه‌های دوغاب می‌شود.

گروت ریزی زیر صفحه ستون ماشین-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

برخی ملاحظات اضافی برای هر کاربری:

  • حداقل عمق گروت 2 اینچ است، با گروتی که بدون فضای خالی کاملا صفحه ستون را در بر بگیرد.
  • ویسکوزیته، سرعت جریان و زمان نشست اولیه در درمای 25 درجه سانتی گراد برای قرارگیری مناسب بسیار مهم است
  • از قالب های محکم و متراکم  که حداقل 2.5 سانت از اطراف بیرون زده باشند برای تنظیم سطح در بالای صفحه ستون استفاده کنید
  • اجازه دهید چندین دریچه هوا وجود داشته باشد تا گروت موجب محبوس شدن هوا در زیر صفحه ستون نشود
  • گروت را در بالا زیر صفحه ستون پر نکنید
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل