هرچه چارچوب سازه شما قوی‌تر و مقاوم تر باشد، توانایی بیشتری برای تحمل بارهای جانبی ناشی از بادهای لرزه‌ای، بارهای مرده مصالح ساختمانی و وزن زنده افراد و تجهیزات در حال حرکت در اطراف سازه خواهد داشت. بنابراین، همانطور که کسب و کار و فرآیندهای شما افزایش یافته است، احتمالاً سازه ممکن است برای تحمل بارهای اضافی نیاز به مقاوم سازی داشته باشد. شرکت تکنوپل به عنوان یک شرکت متخصص مقاوم سازی سازه، پیشرو شناخته شده در تحقیق و توسعه فناوری ترمیم سازه می باشد.

ترمیم سازه ارتقاء سیستم سازه ای ساختمان است که برای بهبود عملکرد تحت بارهای موجود یا افزایش مقاومت اجزای سازه ای موجود برای تحمل بارهای اضافی طراحی شده است. برای افزایش طول عمر سازه برای چندین دهه آینده، مقاوم  سازی سازه یک انتخاب مطمئن و ایمن است. شرکت تکنوپل سیستم های کاملا جامع و کامل برای انواع ترمیم سازه ها را ارائه می دهد. چه نیاز به افزایش مقاومت خمشی، برشی یا لرزه ای باشد، سیستم های ما برای استفاده در سازه های باربر بتن مسلح، فولادی، چوبی و بنایی در دسترس هستند.

راه حل های نوآورانه ترمیم سازه

راه حل های ترمیم سازه ارائه شده توسط مجموعه ما بر کاهش تنش ها یا بار اضافی ناشی از آسیب های سازه ای و طراحی یا ساخت ضعیف ساختمان شما تمرکز دارد. علاوه بر این، ما بر روی بازگرداندن ظرفیت سازه ای اولیه ساختمان شما یا افزایش مشخص مقدار مقاومت سازه کار می کنیم. چه یک سیستم باشد، چه ترکیبی از چندین سیستم که با هم کار می کنند، ما راه حل های موثری برای پیچیده ترین چالش های مقاوم سازی ایجاد می کنیم. روش های مختلفی برای ترمیم یا مقاوم سازی ساختمان های موجود وجود دارد. راه حل ها عبارتند از:

  • سیستم های کامپوزیت پلیمری تقویت شده با الیاف (FRP).
  • سیستم های پس کشیدگی داخلی و خارجی
  • سیستم مقاوم سازی و ترمیم ماتریس سیمانی تقویت شده با پارچه (FRCM)
  • مقاوم سازی سازه با سیستم بزرگ شدن بخش (ژاکت بتنی)
  • مقاوم سازی سازه با سیستم ژاکت فولادی
  • مقاومت سازی سازه با چسب رزین تزریق ترک اپوکسی

ترمیم سازه های بتنی با پلیمرهای تقویت شده با الیاف (FRP)

سیستم‌های پلیمری تقویت‌شده با الیاف (FRP) به سادگی به عنوان تقویت‌کننده‌های با مقاومت بالا و سبک‌ وزن که از ترکیب الیاف کربن (CFRP) یا E-glass با رزین‌های مبتنی بر پلیمر مانند رزین اپوکسی ایجاد می‌شوند، تعریف می‌شوند. به طور سنتی، FRP در صنایع عمرانی، هوافضا و خودرو استفاده می‌شود. اخیراً، ویژگی های عملکردی مقاوم سازی با FRP در کاربردهای ساخت و ساز و مقاوم سازی، به ویژه در سازه های بتنی کهنه، آسیب دیده یا بارگذاری شده بیش از حد محبوب شده است.

استفاده از مواد کامپوزیتی پلیمری تقویت‌شده با الیاف (FRP) به‌عنوان تقویت‌کننده خارجی سازه‌های بتنی، به روش ارجح برای تقویت نسبت به تکنیک‌های سنتی‌تر مانند بزرگ‌کردن بخش، پس‌تنش خارجی و اتصال ورق فولادی تبدیل شده است. از سیستم های کامپوزیت پلیمری تقویت شده با الیاف می توان برای افزایش مقاومت تیرها، دال ها، دیوارها، ستون ها، دهانه های جدید دیوار، شمع ها، دودکش ها و اتصالات سازه ای موجود استفاده کرد. مزیت اصلی سیستم‌های FRP در مقابل روش‌های مقاوم‌سازی سنتی این است که افزایش مقاومت خمشی، محوری یا برشی قابل توجهی را می‌توان با یک کامپوزیت با کاربرد آسان که وزن یا جرم قابل‌توجهی به سازه اضافه نمی‌کند، محقق کرد.

دو روش برای مقاوم سازی با FRP وجود دارد:

  • پیوند صفحه که در آن صفحات کامپوزیتی که معمولاً با فیبر کربن تقویت شده اند، خارج از محل تولید می شوند و سپس با استفاده از چسب های اپوکسی به سازه چسبانده می شوند.
  • روکش FRP که در آن پارچه الیاف خشک یا به رزین مرطوب روی سطح سازه می‌پیوندد یا رزین روی پارچه الیافی اعمال می‌شود که سپس روی ساختار اعمال می‌شود .

پس از عمل آوری، کامپوزیت FRP ظرفیت قابل توجهی را به عضو اضافه می کند، علیرغم این واقعیت که یک ورقه بسیار نازک است، زیرا FRP کربن (CFRP) دارای مقاومت کششی تا 10 برابر فولاد است.

ترمیم سازه با استفاده از پس کشیدگی

تکنیک پس کشیدگی شامل نصب و کشش تاندون ها در یک عنصر بتنی است که در نتیجه تنش فشاری به ماده اعمال می شود. این تنش کششی که بتن ممکن است در اثر بارهای خارجی متحمل شود را جبران می کند و تغییر شکل و ترک خوردگی را کاهش می دهد یا از بین می برد. سیستم های پس کششی که می توانند برای افزایش یا بازیابی فعال ظرفیت تحمل بار برای سازه های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. پس کشیدگی برای موقعیت هایی که نیاز به افزایش قابل توجه ظرفیت بار دارند یا برای رفع نگرانی های مربوط به انحراف بیش از حد و/یا ترک خوردن، ایده آل است. پس کشیدگی مقدار بتن و فولاد مورد نیاز برای سازه و کار فونداسیون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این امکان مونتاژ سریع عناصر پیش ساخته را با استفاده از روش های صنعتی فراهم می کند و به سایت اجازه می دهد تا به سرعت و کارآمد پیشرفت کند.

مقاوم سازی سازه ها با استفاده از روش پس کشیدگی-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

سیستم ماتریس سیمانی تقویت شده با پارچه (FRCM) برای ترمیم و مقاوم سازی سازه

ماتریس سیمانی تقویت شده با الیاف یا FRCM یک لایه ساختاری نازک است که ملات طراحی شده ویژه را با تقویت شبکه فیبر کربن یا شیشه ترکیب می کند. این یک راه حل اقتصادی است که به طور استثنایی برای ترمیم و تقویت سازه ها مناسب است. ماتریس های مبتنی بر سیمان معمولاً از ترکیب سیمان پرتلند، دوده سیلیس و خاکستر بادی به عنوان چسب ساخته می شوند. هنگامی که به اعضای سازه‌ای بتنی یا بنایی چسبانده می‌شوند، یک سیستم FRCM را تشکیل می‌دهند که به‌عنوان تقویت‌کننده مکمل و چسبیده خارجی عمل می‌کند. با توجه به کاهش زمان آماده سازی و نصب، بسیاری از اوقات، مقرون به صرفه ترین راه حل موجود برای مقاوم سازی است.

سیستم ماتریس سیمانی تقویت شده با پارچه (FRCM) برای ترمیم و مقاوم سازی سازه-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

استفاده از روش ژاکت بتنی برای مقاوم سازی سازه ها

در طول سالیان متمادی، روش ها و تکنیک های مختلفی برای مقاوم سازی و ارتقاء سازه های بتنی استفاده شده است. اولین روش، ژاکت گذاری، صرفاً رولپلاک زدن با تقویت اضافی و پوشاندن اعضای موجود، اعم از ستون، تیر یا دال، با بتن با مقاومت معمولی بود. با بزرگ شدن بخش، ستون ها، تیرها، دال ها و دیوارها را می توان بزرگ کرد تا ظرفیت تحمل بار یا سختی آن ها افزایش یابد. بزرگنمایی معمولی برای دال ها 5 تا 8 سانتی متر و برای تیرها و ستون ها 8 تا 12 سانتی متر است.

تکنیک ژاکت فولادی مورد استفاده در مقاوم سازی ستون های بتن مسلح

تکنیک ژاکت فولادی برای ارتقاء ظرفیت تحمل بار ستون های بتن مسلح تحت بارهای افزایش یافته استفاده می شود. این تکنیک که شامل پوشاندن یک ستون RC در یک ژاکت فولادی است، بهترین قابلیت را برای بهبود شکل پذیری ستون ارائه می دهد. به دلیل مزایای قابل توجه ژاکت فولادی، این تکنیک مقاوم سازی به طور فزاینده ای برای مقاوم سازی یا تقویت ستون های بتن مسلح موجود بدون جزئیات کافی استفاده می شود. در نتیجه، پیچیدن یک ستون بتنی با ژاکت فولادی به عنوان یک تکنیک مقاوم سازی مقرون به صرفه پذیرفته شده است.

تکنیک ژاکت فولادی را می توان با استفاده از دو طرح مقاوم سازی به کار برد:

  • اجرای ژاکت فولادی با استفاده از رزین
  • اجرای ژاکت فولادی با استفاده از جوشکاری نبشی و پلیت

در روش پوشش کلی، صفحات فولادی نازک در فاصله کمی از سطح ستون قرار می گیرند و شکاف بعدی با دوغاب غیر انقباض یا چسب رزین اپوکسی پر می شود. در تکنیک قفس استیج زوایای فولادی در گوشه های سطح مقطع موجود قرار می گیرند و بر روی آن ها تسمه های عرضی یا صفحات فولادی پیوسته جوش داده می شود. به عنوان روش پوشش کامل، هر فضای بین قفس فولادی و بتن موجود معمولاً با دوغاب بدون انقباض یا چسب رزین اپوکسی پر می شود.

ترمیم سازه با چسب رزین تزریق ترک اپوکسی

تزریق اپوکسی که با تزریق فشار رزین اپوکسی به داخل ترک ها انجام می شود، روشی اقتصادی و اثبات شده برای ترمیم ترک های سازه ای سازه های بتنی شامل دیوارها، ستون ها و دال ها می باشد. رزین اپوکسی می تواند بتن ترک خورده را به مقاومت اولیه خود بازگرداند. تزریق اپوکسی سازه ای در مناطقی که هیچ حرکتی ندارند توصیه می شود. برای جلوگیری از ایجاد ترک در آینده پس از ترمیم، تعیین علت آسیب قبل از تزریق، عمل خوبی است. اپوکسی ها چسب های سفت و محکم و بسیار قوی برای تعمیرات سازه ای هستند. اپوکسی ها برای بازیابی مقاومت سازه در سازه های بتنی گسیخته شده عالی هستند.

چگونه می توان روش مناسب ترمیم سازه را انتخاب کرد؟

رسیدن به بهترین و بهینه ترین راه حل مقاوم سازی برای هر پروژه به عوامل مختلفی مانند افزایش مقاومت مورد نیاز، محدودیت های ساخت، اندازه و اهمیت پروژه،دسترسی، زمان در دسترس بودن، و در دسترس بودن نیروی کار ماهر/غیر ماهر، در دسترس بودن مواد خام و سایر تجهیزات، شرایط محیطی، هزینه یا بسیاری از مسائل دیگر بستگی دارد. برای اطمینان از دوام سازه‌های ترمیم شده و مقاوم سازی شده، سیستم ترمیم باید به گونه‌ای طراحی شود که به عمر خدمات مورد نظر رسیدگی کند، و تیم درگیر در یک پروژه باید به اندازه کافی آگاه و با تجربه باشد تا پیچیدگی کار خود را تشخیص دهد. درک اولیه از مهارت های مختلف طراحی و تکنیک های کاربردی موجود به مدیران تاسیسات در هنگام ارزیابی گزینه های مختلف ترمیم و مقاوم سازی کمک می کند.

متدهای مختلف مقاوم سازی سازه ها-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

هنگامی که برای پروژه ترمیم سازه خود پیمانکاران را در نظر می گیرید، مطمئن شوید که ارائه دهنده شما فقط از تکنیک های مقاوم سازی توصیه شده صنعتی استفاده می کند. ایمنی هدف نهایی هر ترمیم سازه ای است. شرکت تکنوپل، خدمات پیشرو در صنعت را با استفاده از دستورالعمل های فنی دقیق و فرآیندهای کنترل کیفیت خاص پروژه برای ارائه راه حل های ارتقاء و ترمیم سازه با ارزش افزوده ارائه می دهد. برای بررسی سازه ای قبل از وقوع یک شکست بزرگ ساختمان امروز با ما تماس بگیرید. راه حل های طراحی و ساخت ما با مشاوره برای ارزیابی مشکلات سازه ای ساختمان شما شروع می شود. علاوه بر این، ما می توانیم ساختمان های موجود را با اعضای سازه ای مقاوم سازی کنیم تا ظرفیت باربری تیرها، دال ها یا ستون ها را افزایش دهیم. ما در تکنوپل پروژه‌های ترمیم سازه را با کادری متشکل از متخصصان بسیار مجرب در خدمت صاحبان مشاغل در سراسر کشور انجام می‌دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل