گروت اپوکسی چیست؟ گروت اپوکسی ترکیبی از رزین اپوکسی و سنگدانه است. مواد حاصل شده مقاومت خوبی در برابر خرابی و خسارت ناشی از تخریب شیمیایی، گرما، رطوبت، لرزش، بارهای دینامیکی پی در پی و دیگر تنش های محیطی و موثر از خود نشان می دهند. این خصوصیات آن ها را برای استفاده در زیر صفحه ستون ماشین آلات و دیگر تجهیزات صنعتی سنگین مناسب می سازد، ماندگاری و طول عمر آن اینکه بتواند اتصال مناسب را بین صفحه ستون و پی بتنی ایجاد کند را تضمین می کند.

انواع گوناگونی از گروت اپوکسی موجود است. بیشتر آن ها قدرت مهاری، مقاومت شیمیایی و خاصیت خود ترازیشان بیشتر از گروت های سیمانی است. بر خلاف گروت سیمانی گروت اپوکسی نفوذ پذیر نیست، در نتیجه در برابر نفوذ آب، زنگ زدی، کپک و کپک زدن مقاومت می کند. می توان آن را طوری فرمول بندی کرد که در صورت قرارگیری در معرض مواد شیمیایی قوی بدون عایق مقاومت کند، برای کاربردهای صنعتی و تجاری ایده آل است.

گروت اپوکسی به صورت تجاری در انواع فرمولاسیون موجود است که هر کدام دارای عملکرد یا خواص فیزیکی خاصی هستند. در زیر چند نمونه رایج از سیستم های ملات بر پایه اپوکسی آورده شده است:

گروت اپوکسی چگونه کار می کند؟

گروت اپوکسی در زیر صفحه ستون تجهیزات سنگین می تواند بارها را به طور کامل به فونداسیون بتنی منتقل کند، ارتعاشات را ایزوله کند و نصب ایمن را تضمین کند. برا رسیدن به این مزایا، ترکیب باید به خوبی عمل کند.روش ساخت نوعی از گروت اپوکسی:

آماده سازی سطح

سطح صفحه ستون با استفاده از ساینده فلزی سند بلاست شده. در صورتی که تا 24 ساعت بعد از اجرا لایه آستر اولیه گروت ریزی انجام  نشود، از پرایمر ضد آب باید استفاده کرد. به علاوه، پیچ مهارها باید با یک لایه ضخیم از موم خمیری یا گریس پوشانده شوند.

مخلوط کردن

گروت اپوکسی باید قبل از استفاده مخلوط شود. این فرآیند ممکن است بسته به نوع گروت متفاوت باشد. مثلا:

  1. گروت دو جزئی از رزین و سخت کننده ساخته شده است. ابتدا رزین را مخلوط کرده و سپس هاردنر را اضافه کنید. در نهایت مخلوط را با هم مخلوط کنید تا رنگ آن یکدست شود. این معمولاً 3-4 دقیقه طول می کشد.
  2. گروت سه جزئی از رزین، سخت کننده و سنگدانه تشکیل شده است. ابتدا هاردنر و رزین را با هم مخلوط کنید تا رنگ یکنواختی حاصل شود. سپس این مخلوط را در مخلوط کن هاون ریخته و با سنگدانه ترکیب می شود. در انتها این ترکیب را با هم مخلوط کنید تا تمام مواد خیس شوند. این معمولاً 3-4 دقیقه طول می کشد.

کاربرد

پس از آماده شدن مخلوط اماده گروت ریزی است. هدایت گروت از یک طرف به طرف دیگر پایه باعث جلوگیری از ایجاد حباب هوا می شود که می تواند عملکرد گروت را تحت تأثیر قرار دهد.

گروتینگ صنعتی-شرکت مقاوم سازی تکنوپل

مزیت استفاده از گروت اپوکسی

مزیت های گروت اپوکسی نسبت به گروت سیمانی:

مقاومت بالا

یکی از تفاوت های گروت سیمانی با گروت اپوکسی ارزان تر بودن آن است، برای تجهیزاتی که در عملکرد ساده و تأثیر بار حداقل یا استاتیکی دارند، بهترین گزینه است. در مقابل، گروت اپوکسی را می توان به طور خاص برای طیف وسیعی از محیط های سخت، از جمله محیط هایی با دماهای بسیار بالا، ارتعاشات، عوامل آب و هوا، و فعل و انفعالات شیمیایی استفاده کرد.

افزایش سریع مقاومت

گروت‌های اپوکسی بسیار سریع‌تر از گروت‌های سیمانی عمل می آیند و مقاومت فشاری ایجاد می‌کنند. آن ها در عرض چند ساعت عمل آوری شده و خصوصیاتی مشابه گروت سیمانی یک ماهه، کاملا عمل آوری شده دارند. در نتیجه، راه اندازی تجهیزات گروت ریزی را می توان در عرض یک روز انجام داد، که عملاً خرابی ماشین آلات را حذف می کند.

تنظیم راحت تر مهار

مقاومت فشاری و کششی عالی، زمان عمل آوری سریع و مقاومت باند بالا در گروت های اپوکسی برای مهار کردن مناسب است. علاوه بر این، گروت های اپوکسی خطر ایجاد حفره‌ها و حفراتی را که می‌توانند در نزدیکی بولت‌ها در حین تنظیم تجهیزات سنگین یا ماشین‌آلات پردازش ایجاد شوند، به حداقل می‌رسانند.

در ترکیب با پیچ مهره ها، آن ها کمک می کنند تا ژنراتورهای بزرگ، توربین های بادی، ماشین های فلزکاری و سایر تجهیزات صنعتی را در محل امن نگه دارند.

چه زمانی از گروت اپوکسی استفاده می کنیم

گروت های اپوکسی جایگزین مناسبی برای گروت های سیمانی برای بسیاری از کاربردها هستند. آن ها گزینه ایده آلی برای اطمینان از نصب ایمن و تثبیت تجهیزات صنعتی در محیط های سخت هستند. از آنجایی که ترکیبات نسبت به گروت های سیمانی مقاومت پیوند، عملکرد تراز و مقاومت شیمیایی بیشتری را ارائه می دهند، در شرایط شدید مقاومت بهتری دارند.

گروت اپوکسی جایگزین محبوبی برای گروت های سیمانی در طیف وسیعی از کاربردها شده است. نمونه هایی از کاربردهای معمولی عبارتند از:

مهار ماشین آلات سنگین: گروت اپوکسی انتقال مناسب بار بین پایه و صفحه ستون را تضمین می کند و سطح کار ایمن و مهار را در طول عمر عملیاتی تجهیزات فراهم می کند. گروت سیمان سنتی عمدتاً برای بارهای استاتیکی استفاده می شود زیرا مستعد ترک خوردن است که می تواند آسیب پذیری هایی مانند حفره ها، نشتی ها و صفحه ستون ها غیر همسطح را نشان دهد. ماشین‌های گروتینگ با ترکیب اپوکسی، ضربه ارتعاشی را دفع می‌کنند، گرمای بیش از حد را دفع می‌کنند و در برابر حملات شیمیایی قلیایی‌ها، روغن‌ها، اسیدها و حلال‌ها مقاومت می‌کنند. علاوه بر این، گروت اپوکسی دارای انقباض طبیعی کمی است که امکان حفظ تراز دقیق را فراهم می کند.

تعمیر آسیب پی ها: فرسودگی ناشی از ماشین آلات سنگین مانند ماشین تراش، آسیاب و جرثقیل می تواند تاثیر طولانی مدتی بر پی های بتنی که آن ها را پشتیبانی می کنند داشته باشد. گروت ‌های اپوکسی روانپذیر را می‌توان برای تعمیر و پر کردن ترک‌ها و فضاهای خالی در ماشین‌هایی که در حال حاضر بر روی پی قرار دارند، استفاده کرد. یک پی پایدار برای گروت ریزی تجهیزات سنگین زمان خرابی را کاهش می دهد، کارایی را افزایش می دهد و ROI را حفظ می کند.

تنظیم صفحه ستون: صفحه ستون جزئی است که مستقیماً روی پی بتنی نصب می شود و به صفحات پایه ماشین آلات فرآیند یا سایر تجهیزات سنگین پیچ می شود. در بین این لایه‌های صفحه، گروت اپوکسی به‌عنوان عامل انتقال بار عمل می‌کند که صفحات جفت شده را تقریباً تحت هر شرایطی به درستی تراز و پایدار نگه می‌دارد. با استفاده از متدهای مناسب گروت ریزی، گروت اپوکسی به راحتی اجرا می شود و در مقایسه با گروت های سیمانی سنتی، عمر کارایی بالاتری را به همراه دارد.

نصب تجهیزات ماشین آلات با استفاده از گروت- شرکت مقاوم سازی تکنوپل

نحوه انتخاب گروت اپوکسی

هنگام انتخاب گروت اپوکسی برای کاربردهای نفت و گاز، ضروری است که نوع خاصی را انتخاب کنید که دارای ویژگی های زیر باشد:

  • مقاومت در برابر شرایط محیطی شدید، مانند دماهای بسیار بالا و بسیار پایین
  • مقاوم در برابر پدیده خستگی
  • مقاومت شیمیایی
  • عدم خورندگی

گروت اپوکسی با این ویژگی ها امنیت، پایداری و تراز طولانی مدت را تضمین می کند. یک تولید کننده و توزیع کننده با تجربه می تواند به شما در انتخاب مناسب ترین محلول گروت اپوکسی برای کاربرد خاص خود کمک کند.

گروت اپوکسی را از کجا تهیه کنیم

گروت های اپوکسی دارای مزایای بی شماری نسبت به گروت سیمانی هستند، مانند مقاومت بالاتر، رشد مقاومت سریع تر و الزامات مهاری آسان تر، که آن ها را به ترکیبی عالی برای نصب ماشین آلات و کاربردهای تثبیت تبدیل می کند.

در شرکت تکنوپل، ما پیشرو در ارائه راه حل های گروت اپوکسی با مقاومت بالا هستیم. ما یک خط کامل از 100٪ مواد جامد، محصولات گروت ماشین آلات اپوکسی داریم که متناسب با طیف گسترده ای از محیط ها و شرایط خدمات طراحی شده اند. علاوه بر محصولات استاندارد گروت اپوکسی، ما قابلیت هایی را برای تنظیم فرمولاسیون و فرمولاسیون سفارشی برای مطابقت با معیارهای کاربرد بسیار خاص یا منحصر به فرد ارائه می دهیم.

انتخاب مواد مناسب برای کار، ساعت‌ها از اضطراب شما را نجات می‌دهد و نتایج بهتری را با هزینه‌های کمتر به شما می‌دهد. برای تنظیم دقیق ماشین آلات یا برای ایمن سازی اتصالات مهم ساختمانی، گروت های ما بهترین راه حل هستند. از طریق شیمی پیشرفته، راه حل های ما خواص فیزیکی و الزامات کاربردی گروت های سیمانی و اپوکسی را متعادل کرده اند تا از پشتیبانی بدون نقص و بادوام اطمینان حاصل کنند. از سایت ما دیدن کنید تا به سرعت گروت مخصوص خود را برای کاربرد مورد نظرتان بیابید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با تکنوپل