مشخصات پروژه

نوع سازه

مسکونی

نوع مصالح

بتنی

المان سازه ای

تیر

درخواست کارفرما

ترمیم تیری که در دو جهت دچار کرمو شدگی بتن و خوردگی میلگردها است.

راهکار

طبق ارزیابی‌های صورت‌گرفته در این پروژه،سازه مسکونی واقع در منطقه ای سردسیر با بارش فراوان است.در واقع به علت عدم رعایت قوانین در بتن ریزی و عدم آب بندی مناسب،پس از طی مدتی با نفوذ آب به درون بتن و یخ زدگی عملیات هیدراتاسیون در قسمتی از این سازه به طور کامل قطع شده و در نهایت موجب کرمو شدن بتن تیر گردیده.طبق درخواست کارفرما،جهت ترمیم بتن کرمو شده و میلگرد خورده شده، باید طراحی و ارزیابی اولیه صورت بگیرد.

– طبق ارزیابی‌های صورت‌گرفته در این پروژه،راهکار حل این مشکل به شرح زیر است:
• ابتدا سطح آسیب دیده بتن، توسط ابزاری چون چکش، فرچه سیمی و … از هرگونه آلودگی و سنگدانه‌های شل و بتن آسیب دیده پاکسازی می‌گردد.
• میلگردهایی که در معرض خوردگی بوده،توسط ابزاری چون فرچه سیمی و … از هرگونه آلودگی پاکسازی می‌گردد.
• میلگردهای زدوده شده از زنگ، با پوششی محافظتی زینک ریچ اپوکسی (zinc rich epoxy ) پوشش داده شود تا در برابر زنگ‌زدگی آتی محافظت گردد.
• قبل از ترمیم سطح با ماده اپوکسی،حتما سطح تعمیر باید خشک باشد.
• به دلیل بالا بودن عمق کرموشدگی بتن در این پروژه (تقریبا 5 سانتی متر)، ملات اپوکسی در چند مرحله با ضخامت 1.5 سانتی متر اعمال گردد.جهت اتصال بهتر لایه های ملات اپوکسی، توصیه می‌شود بین اعمال لایه ها 30 تا 45 دقیقه جهت گیرش فرصت داده شود.
• مواد ترمیمی بتن اپوکسی طبق دستورالعمل ترکیب گردد و سپس با قالب بندی مناسب، مواد اپوکسی را توسط کاردک، ماله و دیگر ابزار اعمال شود. پس از 12 ساعت می‌توان قالب را جدا کرد.
• جهت اطمینان از مقاومت تیر و بهبود عملکرد سازه‌ای آن،می‌توان تیر را با الیاف کربن یک جهته در جهت مقاوم سازی پوشش داده شود .
نکته :توجه شود که برای رعایت دما و رطوبت محیط در اجرای مواد اپوکسی به مشخصات فنی و دیتاشیت مصالح مراجعه شود .

تصاویر پروژه

محصولات مورد استفاده

ترمیم کننده بتن

ملات ترمیمی اپوکسی بتن

پروژه های مرتبط