مشخصات پروژه

نوع سازه پل
نوع مصالح

بتنی

المان سازه ای ستون
درخواست کارفرما ترمیم سطح بتن کرمو شده
راهکار

طبق ارزیابی‌های صورت‌گرفته در این پروژه،سازه در منطقه ای سردسیر واقع شده است.به دلیل عدم رعایت بتن ریزی در شرایط دمایی سرد و همچنین آب بندی نکردن سطح بتن،آب به داخل بتن نفوذ کرده و سپس باعث کرمو شدگی و خوردگی بتن شده است.علاوه برآن با از بین رفتن سطح بتن،میلگردها در معرض خوردگی قرار گرفته اند.طبق درخواست کارفرما عملیات ارزیابی و طراحی جهت ترمیم شروع گردید.

– طبق ارزیابی‌های صورت‌گرفته در این پروژه،برای ترمیم سطح بتن از ملات ترمیمی اپوکسی استفاده می‌گردد.راهکار ترمیم به شرح زیر است :
• ابتدا سطح آسیب دیده بتن،توسط ابزاری چون چکش، فرچه سیمی و … از هرگونه آلودگی و سنگدانه‌های شل و بتن آسیب دیده پاک گردد.
• میلگردهایی که در معرض خوردگی بوده،توسط ابزاری چون فرچه سیمی و … از هرگونه آلودگی پاک گردد.
• میلگردهای زدوده شده از زنگ، با پوششی محافظتی زینک ریچ اپوکسی (zinc rich epoxy ) پوشش داده شود تا در برابر زنگ‌زدگی آتی محافظت گردد.
• به دلیل بالا بودن عمق کرموشدگی بتن در این پروژه (تقریبا 5 سانتی متر)،ملات اپوکسی در چند مرحله با ضخامت 1.5 سانتی متر اعمال می‌گردد.جهت اتصال بهتر لایه‌های ملات اپوکسی، توصیه می‌شود بین اعمال لایه‌ها 30 تا 45 دقیقه زمان فرصت داده شود.
• مواد ترمیمی بتن اپوکسی طبق دستورالعمل ترکیب می‌گردد و سپس با قالب بندی مناسب، مواد اپوکسی را توسط کاردک، ماله و دیگر ابزار اعمال شود.پس از 12 ساعت می‌توان قالب را جدا کرد.
• پس از سخت شدن ملات های ترمیمی ،سطح بتن با افزودنی‌های مخصوص آب بندی توسط قلمو آغشته گردد.
نکته : توجه شود که برای رعایت دمای محیط و رطوبت مورد نیاز در اجرای مواد اپوکسی به مشخصات فنی و دیتاشیت مصالح مراجعه شود.

تصاویر پروژه

محصولات مورد استفاده

ترمیم کننده بتن

ملات ترمیمی اپوکسی بتن

پروژه های مرتبط